Audycje
WOLNA SOBOTA

75 lat Wesela Krzemienickiego. Widowisko plenerowe

24 wrz · 13:59
75 lat Wesela Krzemienickiego. Widowisko plenerowe

W Krzemienicy koło Łańcuta 75-lecie działalności artystycznej świętuje zespół regionalny "Wesele Krzemienickie". Rozmaite spotkania i imprezy towarzyszą rocznicy od początku września, a jutro podczas kulminacji jubileuszu odbędzie się wielogodzinne widowisko plenerowe pod hasłem "Wesele u Marcina".

Katarzyna Gargała, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Czarnej zapowiada, że impreza rozpocznie się o godzinie 11.00 przejazdem bryczek przez podłańcucką Krzemienicę. O 14.00 w drewnianym kościele św. Jakuba Starszego odbędzie się msza z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich, a oficjalne otwarcie "Wesela u Marcina" rozpocznie się o 15.30 przed ośrodkiem kultury w Krzemienicy.

Zenon Buk, kierownik zespołu "Wesele krzemienickie" przypomina, że scenariusz jutrzejszych wydarzeń został spisany w 1946 przez Józefa Kluza, który uczestniczył w dawnych weselach jeszcze na początku XX wieku. Autor zachował też unikalne przyśpiewki, melodie i obrzędy.

Na scenie w Krzemienicy  oprócz jubilatów  wystąpią m.in. Karczmarze, Dzikie Wino i Kremenez Band. Przygotowano też warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz kuchnię regionalną. Imprezie patronuje Polskie Radio Rzeszów.

Podczas wczorajszej gali jubileuszowej zespół "Wesele Krzemienickie" został uhonorowany odznaczeniem ministra kultury "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Z Katarzyną Gargałą i Zenonem Bukiem rozmawia Roman Adamski

--:--
--:--
--:--
--:--

fot:

24 września ·  13:59

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez