Audycje
DYSKUSYJNY KLUB RADIOWY

Andrzej Lubomirski wybitny biznesmen przełomu XIX i XX wieku

20 lip · 15:10
Andrzej Lubomirski wybitny biznesmen przełomu XIX i XX wieku

W Dyskusyjnym Klubie Radiowym rozmowa o księciu Andrzeju Lubomirskim. To jeden z najwybitniejszych przedstawicieli arystokratycznego rodu, związanego przez kilka pokoleń z Przeworskim. Kurator i darczyńca wielu inicjatyw kulturalnych, społecznych i charytatywnych, polityk a przede wszystkim, wybitny przemysłowiec.

Zarządzana przez niego ordynacja przeworska, była w okresie autonomii galicyjskiej i II Rzeczpospolitej, jednym z najlepszych majątków na ziemiach polskich. Andrzej Lubomirski był pomysłodawcą i budowniczym cukrowni w Przeworsku, Żuczce i Horodence, właścicielem m.in. fabryki maszyn we Lwowie, akcjonariuszem wielu przedsięwzięć gospodarczych. Jako polityk, zabiegał o koncesje i wsparcie finansowe dla fabryk w Galicji, a także rozwój kolei. Znakomicie wykształcony i przygotowany do prowadzenia działalności gospodarczej, pozostaje do dziś jedną z najważniejszych postaci polskiego biznesu przełomu XIX i XX wieku.

W jaki sposób działał? Z jakimi trudnościami się spotykał? Co pozwalało osiągnąć sukcesy gospodarcze Andrzejowi Lubomirskiemu? Mówi o tym historyk dr Łukasz Chrobak autor książki „Książę Andrzej Lubomirski. Ordynat i przemysłowiec w latach 1882-1939”.

Rozmawia Adam Głaczyński.

--:--
--:--

Fot. Adam Głaczyński

20 lipca ·  15:10

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez