Świadomość estetyczna Polaków cały czas wzrasta. Właściciele mieszkań chętnie decydują się na usługi zawodowych architektów wnętrz, ponieważ są oni w stanie wykorzystać pełen potencjał urządzanej przestrzeni. Co więcej, dostarczają absolutnie unikalne na rynku rozwiązania, zapewniając niepowtarzalne efekty. Jeśli chcesz oferować takie usługi swoim klientom, dowiedz się, co dokładnie robi architekt wnętrz i ile zarabia!
Architekt wnętrz to osoba, która może pochwalić się ponadprzeciętnym zmysłem estetycznym oraz umiejętnością komponowania ze sobą różnych materiałów, faktur i kolorów. Jest w stanie stworzyć kompletny projekt wystroju mieszkania, obejmujący między innymi wykończenie ścian i podłóg, umeblowanie, oświetlenie oraz dekoracje. W tym celu wykonuje różne prace na kilku etapach:
Warto zauważyć, że architekt wnętrz może też towarzyszyć swoim klientom podczas zakupów poszczególnych elementów wyposażenia. Jego miejscem pracy jest więc nie tylko własny warsztat, ale też fabryki, galerie oraz sklepy, w których poszukuje różnych inspiracji i wybiera odpowiednie materiały.
Do głównych obowiązków architekta wnętrz należą między innymi:
Istnieje wiele dróg, które mogą doprowadzić Cię do zawodu architekta wnętrz. Podstawowa polega na ukończeniu studiów na Akademii Sztuk Pięknych bądź w innych uczelniach na takich kierunkach jak:
Alternatywnym wyborem są różnego rodzaju szkoły policealne.
Właściwe kompetencje można nabyć również poprzez specjalne kursy. Odbywają się one zarówno w trybie stacjonarnym, jak i przez Internet. Ich cena oraz czas trwania zależą od stopnia zaawansowania i poziomu przekazywanej wiedzy. Zazwyczaj obejmują około 120 — 140 godzin szkoleń. Przydają się zwłaszcza architektom zainteresowanym konkretnymi specjalizacjami, takimi jak projektowanie kuchni czy łazienki.
Zdobywając niezbędną edukację w zakresie architektury wnętrz, będziesz mieć do czynienia przede wszystkim z następującymi przedmiotami:
Zauważ, że doświadczenia w zawodzie bardzo często nabywa się dopiero podczas pracy. Realizacja prawdziwych projektów skutkuje ciągłym rozwojem kompetencji i poznawaniem nowych rozwiązań.
Architekt wnętrz może znaleźć zatrudnienie w biurach projektowych, pracowniach designerskich, firmach budowlanych, ale też w konsultingu. Popularną praktykę stanowi również otwarcie własnej działalności gospodarczej.
Warto pamiętać, że w dzisiejszych czasach architekci wnętrz wcale nie muszą ograniczać się do tradycyjnych form zatrudnienia. Szereg nowych możliwości zapewnia im bowiem Internet. Współcześnie mogą oni prowadzić własne blogi i kanały w mediach społecznościowych lub świadczyć usługi konsultacji online. Nowoczesne technologie pozwalają im zresztą tworzyć różnego rodzaju projekty w trybie zdalnym.
Chyba każdy aspirujący architekt wnętrz zastanawia się nad tym, ile można w tej branży zarobić. Niestety odpowiedź na tak postawione pytanie może być tylko jedna: to zależy. Wpływ na wynagrodzenie projektanta mają przede wszystkim następujące czynniki:
Początkujący architekt wnętrz na etacie może otrzymywać pensję nieco wyższą niż minimalne wynagrodzenie krajowe. Przeciętne zarobki na tym stanowisku oscylują jednak wokół 5 tys. zł brutto miesięcznie. Sięgają z kolei nawet 7,5 tys. zł. Warto jednak zauważyć, że mowa wyłącznie o zatrudnieniu na umowie o pracę, które jest stosunkowo kosztowne dla pracodawcy. Dużo większe możliwości będą natomiast mieli architekci wnętrz na kontraktach B2B.
Planując karierę projektanta wnętrz, warto rozważyć założenie własnej działalności gospodarczej. Ta forma biznesu pozwoli Ci nie tylko zarabiać więcej na etacie, ale też w dogodnym dla Ciebie momencie przejść na freelance. Pozyskiwanie własnych klientów i realizacja niezależnych zleceń to prawdopodobnie najbardziej opłacalna ścieżka kariery w przypadku takich zawodów jak architekt wnętrz. Kiedy zdobędziesz już odpowiednie doświadczenie i zbudujesz swoje portfolio, zainteresuj się więc rejestracją firmy!
Praca architekta wnętrz może okazać się nie tylko bardzo ciekawym wyzwaniem, ale też ucieczką od rutyny. Jeśli dopisze Ci szczęście, każdy Twój projekt będzie różnił się od poprzedniego. Z pewnością jednak zawód ten wymaga wyostrzonego zmysłu estetycznego i właściwej wiedzy. Odpowiedź na pytanie o to, czy warto zostać architektem wnętrz, powinna więc zależeć przede wszystkim od Twoich indywidualnych predyspozycji i zainteresowań.
fot. sponsor
Komentarze (0)
Zasady publikowania komentarzy