„Między dobrobytem a szczęściem, czyli czy bogacąc się, będziemy szczęśliwi?” - ekonomiści, prawnicy , naukowcy o najnowszych badaniach odkryciach relacji ekonomii i gospodarka a psychologia i socjologia. Dzięki badaniom, eksperymentom i analizom ekonomicznym niejednokrotnie jesteśmy w stanie podać w wątpliwość nasze, czasem bardzo mocno ugruntowane, intuicje (jak ta, że nigdy nie należy dawać pieniędzy ubogim). Ekonomiści jak wszyscy naukowcy zadają odważne pytania, stawiają śmiałe hipotezy, a następnie starają się konfrontować je z rzeczywistością. Wnioski, do których dochodzą, są jednak tak dobre, jak dobre są stosowane przez nich metody badawcze i sposoby rozumowania.
Autorzy programu poszukują odpowiedzi na pytania:
Jak ekonomia może przyczynić się do rozwoju społeczności i dobrobytu ludzi?
Dlaczego ekonomiści nie potrafią przewidzieć kryzysów gospodarczych?
Czy ważniejsza jest wielkość bochenka czy sposób jego podziału?
Co to takiego termostat szczęścia?
A kołowrotek szczęścia?
A klątwa zwycięzcy?
GOŚCIE PROGRAMU:
Marcin Gorazda - dr habilitowany, filozof prawa, adwokat, członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Tomasz Kwarciński - dr filozofii, adiunkt w Katedrze Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Na pytanie dlaczego ekonomiści nie mogą przewidzieć kryzysów gospodarczych nie ma jednoznacznej i łatwej odpowiedzi. Czy zatem pytanie jest źle postawione, czy coś jest „nie tak” z ekonomią i jego przedstawicielami? Współczesna ekonomia dysponuje najnowocześniejszymi narzędziami:
– niespotykaną dotąd mocą komputerów – tak do szybkich obliczeń jak i równie szybkiego modelowania czytaj prognozowania,
– dostępem do informacji – danych, który jeszcze nie tak dawno nie był ani tak łatwy ani możliwy,
– najtęższymi głowami nagradzanymi prestiżowym wyróżnieniem w Sztokholmie – Nagrodą Nobla
– całymi zespołami naukowców wspierających ekonomistów począwszy od matematyków,programistów, socjologów, psychologów, medyków kryzysów które... słowa demolują – kraje, gospodarki, nie jak nie mogli przewidzieć tak wciąż nie mogą. Jakie są tego przyczyny?
Zaprasza Krystian Nehrebecki.
Fot. archiwum
Komentarze (0)
Zasady publikowania komentarzy