Audycje
ARTYZM WSZECHŚWIATA

Artyzm Wszechświata – dobrobyt a szczęście

25 maj · 24:00
Artyzm Wszechświata – dobrobyt a szczęście

„Między dobrobytem a szczęściem, czyli czy bogacąc się, będziemy szczęśliwi?” - ekonomiści, prawnicy , naukowcy o najnowszych badaniach odkryciach relacji  ekonomii i gospodarka a psychologia i socjologia. Dzięki badaniom, eksperymentom i analizom ekonomicznym niejednokrotnie jesteśmy w stanie podać w wątpliwość nasze, czasem bardzo mocno ugruntowane, intuicje (jak ta, że nigdy nie należy dawać pieniędzy ubogim). Ekonomiści jak wszyscy naukowcy zadają odważne pytania, stawiają śmiałe hipotezy, a następnie starają się konfrontować je z rzeczywistością. Wnioski, do których dochodzą, są jednak tak dobre, jak dobre są stosowane przez nich metody badawcze i sposoby rozumowania.

Autorzy programu poszukują odpowiedzi na pytania:

Jak ekonomia może przyczynić się do rozwoju społeczności i dobrobytu ludzi?

Dlaczego ekonomiści nie potrafią przewidzieć kryzysów gospodarczych?

Czy ważniejsza jest wielkość bochenka czy sposób jego podziału?

Co to takiego termostat szczęścia?

A kołowrotek szczęścia?

A klątwa zwycięzcy?

GOŚCIE  PROGRAMU:

Marcin Gorazda - dr habilitowany, filozof prawa, adwokat, członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tomasz Kwarciński - dr filozofii, adiunkt w Katedrze Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Na pytanie dlaczego ekonomiści nie mogą przewidzieć kryzysów gospodarczych nie ma jednoznacznej i łatwej odpowiedzi. Czy zatem pytanie jest źle postawione, czy coś jest „nie tak” z ekonomią i jego przedstawicielami? Współczesna ekonomia dysponuje najnowocześniejszymi narzędziami:

– niespotykaną dotąd mocą komputerów – tak do szybkich obliczeń jak i równie szybkiego modelowania czytaj prognozowania,

– dostępem do informacji – danych, który jeszcze nie tak dawno nie był ani tak łatwy ani możliwy,

– najtęższymi głowami nagradzanymi prestiżowym wyróżnieniem w Sztokholmie – Nagrodą Nobla

– całymi zespołami naukowców wspierających ekonomistów począwszy od matematyków,programistów, socjologów, psychologów, medyków kryzysów które... słowa demolują – kraje, gospodarki, nie jak nie mogli przewidzieć tak wciąż nie mogą. Jakie są tego przyczyny?

Zaprasza Krystian Nehrebecki.

--:--
--:--

Fot. archiwum

25 maja ·  24:00

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez