Audycje
ARTYZM WSZECHŚWIATA

Artyzm wszechświata o dziejach religii, państwowości i władzy

12 paź · 20:00
Artyzm wszechświata o dziejach religii, państwowości i władzy

Na antenie radia zachęcam do niezwykłej podróży w czasie i przestrzeni dziejów religii, państwowości, władzy, ich wzajemnych relacji, mijania się i uzupełniania.

Anna Siewierska-Chmaj współtwórczyni Instytutu Badań nad Cywilizacjami, podróżowała po Azji uważnie obserwując człowieka w Indiach, Chinach, Nepalu. Niespokojny duch, w ciągłym ruchu, twórczym i naukowym napięciu, dzielącym czas pomiędzy uczelnią, własna pracą naukową, pisarstwem, wychowaniem trzech synów, uprawianiem sportów walki i podróżami we wszystkie możliwe kierunki świata. Zdaje się, że doba Pani Profesor, Pani Rektor ma dużo więcej godzin niż 24.  Swoim optymizmem, zaangażowaniem, mrówczą pracowitością i ułańską fantazja jak na Polkę przystało obdarza wszystkich wszem o wobec. Człowiek jest dla Pani Profesor w orbicie zainteresowań, jest też i obiektem badań, namysłu nad  jednostką jak i społecznością.

Autorzy programu poszukują  odpowiedzi m.in na pytania:

  • Czy natura polityki jest niemal identyczna jak natura religii?
  • Jakie potrzeby ludzkie zaspokajała, zaspokaja i będzie zaspokajać religia?
  • Dlaczego polityka i religia przenikają się?
  • Czy nowoczesność wyklucza religijność?
  • Czy jesteśmy świadkami powstawania nowych form wrażliwości religijnej ?
  • Czy  proces sekularyzacji jest nieuchronny?
  • Religijność rośnie, czy maleje w nowoczesnych społeczeństwach?

GOŚĆ PROGRAMU:  Pani Profesor Anna Siewierska-Chmaj jest doskonale znana Rzeszowianom, wykształciła rzesze młodych ludzi w katedrze Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania. Prace badawcze, publikacje książkowe, dziesiątki artykułów i opracowań Pani Profesor docenił nie tylko świat naukowy ale i regularni czytelnicy i miłośnicy książek. Konia z rzędem temu kto dostanie w księgarni w wersji papierowej takie tytuły pióra Pani Rektor Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera jak „Mity w polityce” czy „Religia a polityka – chrześcijaństwo”.  Na stronach internetowych pod hasłem Anna Siewierska - Chmaj w podrozdziale  Zainteresowania naukowe czytamy: język polityki, mitologia polityczna, teologia polityczna, wielokulturowość, polityka migracyjna i integracyjna państwa, komunikacja międzykulturowa, tożsamość we współczesnym świecie.

CIEKAWOSTKI:

Jeszcze w 1992 roku słynny amerykański politolog Francis Fukuyama zapowiadał „koniec historii” i triumf systemu demokratycznego z jego liberalizmem, indywidualizmem i sekularyzmem, który miał na dobre poradzić sobie z wszelkimi totalitaryzmami, aby w 2011 równie przekonywująco dowodzić, jak ważna jest rola religii w umacnianiu norm i spajaniu społeczeństw.

W listopadzie 1793 roku paryską Notre Dame, podobnie jak wiele innych kościołów, zamieniono w Świątynię Rozumu, w której odbywały się świeckie rytuały, rok później Robespierre wprowadził deistyczny kult Istoty Najwyższej, który miał wypełnić metafizyczną pustkę po katolicyzmie i stworzyć zręby nowego republikańskiego katechizmu.

KONKURS dla SŁUCHACZY:

Kto poprawnie odpowie na pytanie zadane na zakończenie audycji i wyśle odpowiedź w dniu emisji programu do godz. 24:00 na adres:  konkurs@radio.rzeszow.pl ten otrzyma egzemplarz ksiązki „Mity w polityce”autorstwa Anny Siewierskiej-Chmaj.

Zapraszamy.

--:--
--:--

Fot. archiwum

12 października ·  20:00

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez