Audycje
ARTYZM WSZECHŚWIATA

Artyzm wszechświata o świecie kwantowym

14 wrz · 20:00
Artyzm wszechświata o świecie kwantowym

TEMAT AUDYCJI – prof. Artur Ekert, jeden z najwybitniejszych znawców fizyki kwantowej w rozmowie o... liczydle i tym drewnianym i tym cyfrowym, ale przede wszystkim... kwantowym. Komputer to nic innego tylko zaawansowane technologicznie liczydło.

Liczydło kwantowe = komputer kwantowy może zrewolucjonizować współczesny nam świat! Jesteśmy jeszcze świadkami i uczestnikami rewolucji cyfrowej a już doświadczymy rewolucji kwantowej! Przecież w każdym telefonie komórkowym zachodzą procesy kwantowe, ba cały nasz świat jest... kwantowy.

Autorzy programu poszukują  odpowiedzi m.in na pytania:

  • Czym różni się bit od kubitu?
  • Co to takiego superpozycja?
  • Co fotony mają wspólnego z... bramką logiczną?
  • Dlaczego komputer kwantowy policzy dotychczas niepoliczalne?
  • Z jakiego powodu prototypy komputera kwantowego przypominają bardziej sprężarki i agregaty chłodzące?

GOŚĆ PROGRAMU:  prof. ARTUR EKERT

Profesor Ekert kocha nurkowanie, z pasją oddaje się nartom wodnym, pilotowanie samolotu również nie jest mu obce. Ale najbardziej lubi uprawiać tzw. fizykę kanapową i kawiarnianą. Nie jest częstym gościem swojego singapurskiego biura. Szybciej spotkają Państwo Profesora Ekerta w singapurskich lub oxfordzkich kafejkach. A jak przyznał – najlepsze pomysły przychodzą mu do głowy w stanie... relaksu i całkowitego rozluźnienia: wśród miejsc fizyczno-matematyczno olśnień wskazuje... prysznic i głębiny wód raf koralowych. Zapraszam do wysłuchania rozmowy z jednym z najtęższych umysłów... świata, tak nie przesłyszeliście się Państwo – NAJTĘŻSZYCH.

Zapraszam do Singapuru, bo tam Pan Profesor prowadzi swoje badania.

W tle naszej rozmowy będą Państwo słyszeli szum tropikalnej ulewy i singapurskiej ulicy, to dodaje kolorytu i egzotyki.

CIEKAWOSTKI:

1. W gronie młodych naukowców doktorantów najzdolniejszych ze zdolnych  których zaprosił prof. Ekert do współpracy w Singapurze, znalazł się Szwed Bjorn Hessmo. W swoim gronie naukowcy oglądali mecz piłki nożnej i Hessmo powiedział żartobliwie: „Mój ojciec zawsze chciał, żebym został piłkarzem. A ja się tak stoczyłem, zostałem fizykiem”.

2. W grupie prof. Ekert jest Christian Kurtsiefer – zajmującej się optyka kwantową – badał interakcje między pojedynczymi atomami a fotonami chwytając schłodzone atomy za pomocą szczypczyków… świetlnych czyli laserowych, uważnie zapisując reakcje uwięzionych atomów po wcześniejszym ich „nakarmieniu fotonami”. Dlaczego? Ten układ to taki puzzel dużo większej układanki… układu obliczeniowego a to krok w stronę komputera kwantowego.

3. Członkami zespołu prof. Ekerta sa m.in Murray Barret i Amerykanin Kyne Arnold. Przed wejściem do laboratorium wyglądają „jakby zeszli z deskorolek”. Postawili przed sobą zadanie  wyprodukowania kondensatu Bosego - Einsteina. Chodzi o schwytanie atomów i jonów w pułapkę pola magnetycznego i przeciwbieżnych promieni lasera. To szalenie ważne w pracach nad kwantową teorią informacji.

KONKURS dla SŁUCHACZY :

Kto poprawnie odpowie na pytanie zadane na zakończenie audycji i wyśle odpowiedź w dniu emisji programu do godz. 24:00 na adres:  konkurs@radio.rzeszow.pl ten otrzyma egzemplarz ksiązki „Co się dzieje w świecie kwantów” Marcina Łobejko i Łukasza Lamży

Zapraszamy serdecznie.

--:--
--:--

Fot. archiwum

14 września ·  20:00

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez