Audycje
ARTYZM WSZECHŚWIATA

Artyzm wszechświata o superkomputerze Tryton

28 wrz · 20:00
Artyzm wszechświata o superkomputerze Tryton

Superkomputer Tryton – to do niedawna najpotężniejsza maszyna obliczeniowa w kraju i 92 na świecie. W rozmowie z wieloletnim Rektorem Politechniki Gdańskiej, obecnie Dyrektor Centrum Informatycznego TASK panem Profesorem Henrykiem Krawczykiem uchylimy rąbka tajemnicy skąd wzięła się ta poetycka nazwa rodem z mitolgii, co to takiego klaster, jaką rolę pełnił Tryton i chmura obliczeniowa w badaniach medycznych, obliczeniach wytrzymałości materiałów, prognozowania opadów deszczów czy rozszyfrowaniu kodu RNA wirusa Sars Cov-II.

Autorzy programu poszukują  odpowiedzi m.in na pytania:

  • Czy Tryton już zmagał się z za zagadnieniami sztucznej inteligencji?
  • „Inżynier przyszłości” kto to taki i jaki jest związek tego pojęcia-idei z  „wykreowanym przez pracowników Politechniki oprogramowaniem wspomagającym tzw. otwartą naukę”?
  • Czy Tryton już uratował niejedno ludzkie życie?
  • TRYTON to pół człowiek, pół mitologiczne stworzenie morskie. Czy nasza cywilizacje oparta na technice cyfrowej, nasza ludzkość przekroczyła już ową mityczna barierę nieodwracalengo zespolenia z bezduszym światem maszyn obliczeniowych?

GOŚĆ PROGRAMU:  prof. Henryk Krawczyk, Rektor Politechniki Gdańskiej, wieloletni dziekan Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Specjalista z zakresu inżynierii oprogramowania, systemów równoległych i rozproszonych. Wieloletni kierownik Katedry Architektury Systemów Komputerowych Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG.

Wprowadził nowe zasady rozdziału kosztów wydziałowych, dzięki którym wyraźnie zwiększyły się wpływy finansowe z działalności badawczej. Autor kilku wdrożeń komputerowych, m.in. systemu wspomagającego badania endoskopowe w Akademii Medycznej w Gdańsku oraz systemu wywoływania w niebezpieczeństwie dla brzegowych stacji morskich. Sformułował nową klasę zagrożeń w systemach informatycznych, tzw. zagrożeń nadciągających i opracował procedury im zapobiegające. Procedury te odegrały istotną rolę przy eliminacji błędów wiążących się z datą 2000, a dziś służą do ograniczenia destrukcyjnej działalności intruzów w Internecie.

CIEKAWOSTKI:

Superkomputer TRYTON ważny ponad 20 ton.

TRYTON wykonuje 1,48 biliarda operacji na sekundę jest zbudowany z 4214 procesorów i 38568 rdzeni upakowanych w 1607 węzłów.

To właśnie TRYTON i jego obliczenia pomogły m.in.:

  • ocenić trwałość konstrukcji okrętu,
  • zanalizować bezpieczeństwo podziemnych górniczych dróg transportowych,
  • wykazaniu wpływu nadciśnienia tętniczego na zaburzenia krążenia mózgowego

To na programach TRYTONA

  • symuluje ruch człowieka poruszającego się na wózku inwalidzkim,
  • dokonuje analizy numerycznej stawu kolanowego,
  • bada własności i zachowania implantów medycznych.

KONKURS dla SŁUCHACZY:

Kto poprawnie  odpowie na pytanie zadane na zakończenie audycji i wyśle odpowiedź w dniu emisji programu do godz. 24.00 na adres:  konkurs@radio.rzeszow.pl ten otrzyma egzemplarz ksiązki "6.„Demon w maszynie. Jak ukryte sieci informacji wyjaśniają tajemnicę życia" - Paula Daviesa.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

--:--
--:--

Fot. archiwum

28 września ·  20:00

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez