Audycje
ARTYZM WSZECHŚWIATA

Ciąg dalszy rozważań na temat Alberta Einsteina

3 gru · 12:00
Ciąg dalszy rozważań na temat Alberta Einsteina

Dzisiaj nikt nie ma wątpliwości, że E=mc2 stała się prawdziwą rewolucją teorii względności, a Noblista Albert Einstein był geniuszem. Hm! Tylko, że...  Nobla wcale nie dostał za ów słynny wzór, a teoria nie była oceniana przez sztokholmski komitet. Życie fizyka pełne było paradoksów i zdarzeń tyleż niespodziewanych co i zabawnych, ale przede wszystkim było wypełnione wytężoną pracą, nieustannym zadawaniem pytań i poszukiwaniem odpowiedzi.

Ciekawość – jak sam wspominał właśnie - wiodła go wprost do odkrywania praw przyrody dla wielu innych na zawsze zasłoniętych kurtyną tajemnicy. Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że był jednym z najtęższych umysłów, gigantem swoich czasów. Wielki naukowiec, ale również wielki człowiek. Wzór dla jemu współczesnych i całej plejady następców.

Miał równych sobie i z ogromną szczerością przyznawał palmę pierwszeństwa odkryć kolegom po fachu. Do jednych z nich należał Polak -Marian Smoluchowski, naukowiec teoretyczny, profesor francuskich, angielskich i niemieckich uniwersytetów. Panowie wymieniali się korespondencją, obdarzając wzajem ogromnym szacunkiem.

To nie kto inny tylko Albert Einstein jako jeden z nielicznych opublikował po śmierci Smoluchowskiego wspomnienie w międzynarodowej prasie. Również, nie kto inny tylko Einstein, wspierał Leopolda Infelda, Polaka który był o krok od Nobla. Do tych ciekawych, wartych wspomnienia wątków nawiążemy w tej audycji Artyzm Wszechświata – wiedza, nauka technologia. Do drugiej rozmowy o Albercie Einsteinie zaprosiliśmy:

Hanocha Gutfreunda — fizyka teoretycznego, dyrektora Centrum Einsteina, odpowiedzialnego za własność intelektualną Alberta Einsteina na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, oraz...

Jürgena Renna - dyrektora Instytutu Historii Nauki im. Maxa Plancka w Berlinie. Adiunkta filozofii i fizyki na Uniwersytecie w Bostonie.

Obaj panowie są autorami książki „Einstein o Einsteinie” w tłumaczeniu Tomasza Lanczewskiego", która już odbiła się szerokim echem wśród anglojęzycznych czytelników. Polskie wydanie tego tytułu zawiera specjalny suplement w którym autorzy kładą nacisk na relacje geniusza z fizykami, matematykami uniwersytetów we Lwowie, Warszawie i  Krakowie.

Słów kilka poświęcimy teoretycznym rozważaniom Einsteina starając się pokazać jak ważne były dla niego eksperymenty myślowe, które przeprowadzał tylko w głowie, a w rezultacie doprowadziły do potwierdzeń prawdziwości jego teorii, tak w laboratoriach jak i dzięki obserwacjom Kosmosu przez najnowocześniejsze urządzenia z teleskopem Hubbla i Webba na czele.

Fragmenty książki czytają Julia Stężewska i Mateusz Górecki. W postać Alberta Einsteina wcielił się Przemysław Tejkowski. Adrianna Kieś wzięła na siebie ciężar partnerowania geniuszowi z Princetown. Trudnego zadania tłumaczenia rozmowy z profesorami podjął się Adam Gosiewski.

--:--
--:--

fot. archiwum

3 grudnia ·  12:00

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez