Audycje
ZAMKOLANDIA

Cukrzyca typu 1 u dzieci i młodzieży

12 maj · 22:12
Cukrzyca typu 1 u dzieci i młodzieży

W ostatniej „Zamkolandii” poruszyliśmy bardzo ważny i trudny temat. Rozmawialiśmy o cukrzycy typu 1, która dotyka głównie dzieci i młodzieży. To jak na razie nieuleczalna choroba.

Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną. Co oznacza, że nie ma na nią wpływu sposób odżywiania. Podstawą codziennego funkcjonowania osób jest przyjmowanie odpowiednich dawek insuliny, gdyż ich trzustka jej nie produkuje. Dzieci, które na nią zapadają, zaczynają bardzo dużo pić i mogą być bardzo osłabione. Tak było z Piotrkiem i Karolina, którzy buli w studiu. Teraz nie rozstają się z pompą, która podaje ich organizmom odpowiednia ilość insuliny w zależności od jedzonego posiłku. Mając cukrzyce typu 1, też mogą jeść słodycze, ale muszą to kontrolować. Poza tym cukrzyca typu 1 w niczym ich nie ogranicza.

Opowiadała o tym i zapewnia Was Pani Monika Kopeć-Kontek z Podkarpackiego Stowarzyszenia Przyjaciół dzieci i Młodzieży z Cukrzycą. W razie pytań zaprasza dzieci ich rodziców do kontaktu ze stowarzyszeniem.

--:--
--:--

Fot. M. Iwanicka

12 maja ·  22:12

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez