Audycje
OKOLICE KULTURY

„Czas dobra w złych czasach’” wystawa w BWA w Rzeszowie

30 cze · 12:35
„Czas dobra w złych czasach’” wystawa w BWA w Rzeszowie

Wystawa zatytułowana „Czas dobra w złych czasach” to ekspozycja malarstwa artystów ukraińskich. Tytuł nawiązuje do słów spisanych przez Eklezjastesa, a zawartych w księdze Koheleta. Obrazy zostały namalowane przez artystów, którzy znaleźli schronienie przed wojną w Jaworniku Polskim, tutaj malują i tworzą otoczeni opieką polskich przyjaciół. Większość z nich to uznani ukraińscy twórcy, członkowie Związku Artystów Ukrainy, scenografowie, profesorzy uczelni artystycznych. Tytuł wystawy „Czas Dobra w złych czasach” nawiązuje do słów spisanych przez Eklezjastesa a zawartych w księdze Koheleta.

Od wielu lat artyści ukraińscy brali udział w międzynarodowych plenerach, które w Jaworniku Polskim odbywały się pod hasłem „Znaki Pogranicza”. Organizowali je Wieletta Błotko i Mariana Cyprys, którzy prezentowali później prace w swojej galerii „To Tu”. Jak mówi malarka, Maryna Afanasiewa, gdy nadeszła wojna „polscy przyjaciele otworzyli swoje serca, i otworzyli swoje ciepłe dłonie (...)”. W Jaworniku Polskim ponownie zgromadzili ukraińskich artystów, „ratując nie tylko ich życie, ale także drogocenne kamienie ich twórczości, których Świat tak rozpaczliwie potrzebuje, aby zwyciężyło Dobro...”

W BWA w Rzeszowie swoje dzieła prezentują:
Maryna Afanasiewa, Edward Bielski, Andrij Janowycz, Ihor Janowycz, Kateryna Korniiczuk, Olga Kuzjara, Petrо Lebedynets, Ołeksij Małych, Oksana Matsko, Roman Romanyszyn, Petro Smetana, Serhij Sawczenko, Temo Svireli (1964-2014), Dawid Szarashydze, Ołeksij Wakarczuk, Mykoła Żurawel.

Relację z wernisażu przygotował Adam Głaczyński.

--:--
--:--

Fot. A. Głaczyński

30 czerwca ·  12:35

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez