Audycje
GOŚĆ DNIA

Dr Robert Bałdys o zagrożeniu handlem ludźmi podczas wakacji

4 sie · 08:58
Dr Robert Bałdys o zagrożeniu handlem ludźmi podczas wakacji

Jednym z zagrożeń wakacyjnych jest handel ludźmi. To współczesna forma niewolnictwa polegająca na zmuszaniu do pracy i prostytucji.

Handel ludźmi jest jednym z najbardziej dochodowych procederów przestępczych

- powiedział na naszej antenie dr Robert Bałdys, wykładowca WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, były pierwszy zastępca komendanta stołecznego policji, były oficer CBŚ.

Dodał, że od roku mamy do czynienia z kryzysem migracyjnym na naszej wschodniej granicy, wywołanym celowo przez służby specjalne Rosji we współpracy ze służbami Białorusi. Według dr. Roberta Bałdysa, próby nielegalnego przekraczania granicy to element przygotowania do wojny w Ukrainie i próba osłabienia państw ościennych.

Polska skutecznie zapobiega tym nielegalnym migracjom. W ubiegłym roku policja i straż graniczna zatrzymały 52 handlarzy ludźmi, w tym roku zatrzymano już 54

- dodał nasz gość.

Handel ludźmi to przestępstwo, które bardzo często ma charakter transgraniczny. Specyfika Polski polega na tym, że jest nie tylko krajem pochodzenia ofiar, ale także państwem tranzytowym, przez które odbywa się transfer ofiar do Europy Zachodniej.

Dr Robert Bałdys doradza ostrożność przy poszukiwaniu pracy za granicą i korzystanie z pomocy instytucji, które weryfikują potencjalnych pracodawców.

--:--
--:--

Rozmawia Iwona Piętak

4 sierpnia ·  08:58

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez