Audycje
JESTEM ZA, JESTEM PRZECIW

Eksperci o obecnych zamiarach Rosji

12 maj · 14:13
Eksperci o obecnych zamiarach Rosji

Odcięcie przez Rosję Ukrainy od Morza Czarnego stanowiłoby poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa europejskiego – uważają eksperci do spraw wojskowości.

Amerykański wywiad twierdzi, że Rosja chce utworzyć połączenie lądowe na południu Ukrainy do separatystycznego Naddniestrza, które jest częścią Mołdawii.

Generał Tomasz Bąk z WSPiA-Rzeszowskiej Szkoły Wyższej powiedział na naszej antenie, że Rosjanie „prawdopodobnie będą chcieli dotrzeć aż do Naddniestrza tak, aby cała wschodnia część Ukrainy stała się rosyjska i jednocześnie ograniczyć dostęp Ukrainie do Morza Czarnego.”

Pułkownik Wiesław Lewicki z Politechniki Rzeszowskiej wyraził obawę, że spełnienie tego scenariusza i ewentualne zajęcie Mołdawii zagrozi bezpieczeństwu w naszej części Europy. Zaznaczył, że „Rosja stworzyłaby kleszcze: na północy obwód kaliningradzki, przesmyk suwalski i Białoruś, a na południu pas od Morza Czarnego do Mołdawii”.

Przypomniał, że Mołdawia ma słabą armię i nie jest w NATO, ani w Unii Europejskiej.

Eksperci zgadzają się, że działania armii rosyjskiej są spóźnione w stosunku do planów, a Ukraińcy podejmują skuteczne działania kontrofensywne na południowym wschodzie.

W debacie Romana Adamskiego uczestniczyli: generał Tomasz Bąk z WSPiA – Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, uczestnik wielu operacji wojskowych, były dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz pułkownik Wiesław Lewicki z Politechniki Rzeszowskiej.

--:--
--:--

Fot. Jeremiasz Jankowiak

12 maja ·  14:13

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez