Audycje
RADIOWY KINEMATOGRAF

Film Jerzego Skolimowskiego pt. „IO” zaprezentowano na Festiwalu w Cannes

21 maj · 09:40
Film Jerzego Skolimowskiego pt. „IO” zaprezentowano na Festiwalu w Cannes

Film Jerzego Skolimowskiego pt. „IO” realizowany na Podkarpaciu zaprezentowano na Festiwalu w Cannes.

Najnowszy film Jerzego Skolimowskiego „IO” został pokazany w konkursie głównym 75. Festiwalu Filmowego w Cannes. Była to światowa premiera filmu zrealizowanego m.in. na Podkarpaciu i wsparta finansowo przez Podkarpacką Komisję Filmową. Zdjęcia kręcono przy Ścianie Olzy w Rudawce Rymanowskiej i w Stępinie w schronie kolejowym.

„IO” to historia prostego osiołka, zaczynająca się w polskim cyrku, a kończąca we włoskiej rzeźni. Przekazywane z rąk do rąk zwierzę spotyka na swej drodze zarówno ludzi dobrych, jak i złych. „IO” jest filmową alegorią, opowiadającą o coraz bardziej zawiłej współczesności, a przez spojrzenia na świat z perspektywy zwierzęcia mamy okazję zaobserwować pełne spektrum ludzkich zachowań. Stosunek ludzi do zwierząt jest symbolicznym, ale też dyskretnym komentarzem na temat dzisiejszej etyki i moralności.

Scenariusz filmu napisali Ewa Piaskowska i Jerzy Skolimowski, autorem zdjęć jest Michał Dymek, który w 2020 roku otrzymał główną nagrodę za zdjęcia do „Sweat” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a scenografię przygotował pochodzący z Rzeszowa Mirosław Koncewicz.

Zdjęcia do filmu „IO” realizowane były we Włoszech i w Polsce.

Na planie filmu był Adam Głaczyński.

--:--
--:--

Ze scenografem filmy Mirosławem Koncewiczem – rozmawia Adam Głaczyński.

--:--
--:--

Z treserami osiołków występującymi w filmie „IO” rozmawia Adam Glaczyński.

--:--
--:--

Fot. Michał Woźny

21 maja ·  09:40

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez