Audycje
ŚLADY PEGAZA

Karpatorusini w książce prof. Roberta Magocsi

18 lip · 18:28
Karpatorusini w książce prof. Roberta Magocsi

Pod osłoną gór. Dzieje Rusi Karpackiej i Karpatorusinów“ to pierwsza monografia naukowa dotycząca historii Rusi Karpackiej i Karpatorusinów. Jej autor, Robert Magocsi amerykański historyk i profesor nauk politycznych, autor o olbrzymim dorobku naukowym stawia śmiałą tezę o istnieniu czwartej narodowości wschodniosłowiańskiej. Zdaniem profesora Magocsi, na terenie obecnej Polski, Słowacji, Ukrainy i Serbii mieszka około 1 200 000 społeczność o proweniencji karpatoruskiej. Zaliczył do niej Łemków, Bojków i Hucułów, wobec których „nie powiodły się próby ukrainizacji’’. Ludność ta ma nadal poczucie swojej rusińskiej odrębności narodowej z aspiracjami do stania się czwartym narodem wschodniosłowiańskim, obok Ukraińców, Rosjan i Białorusinów.

Karpatorusini nigdy nie mieli własnego państwa, lecz od wieków zamieszkiwali ziemie zwane Rusią Karpacką. Rozsiana po całym świecie diaspora karpatorusińska obecna jest głównie na Węgrzech, w Serbii, Czechach, Chorwacji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

O Karpatorusinach Adam Głaczyński rozmawia z profesor Heleną Duć-Fajfer z Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego i profesorem Robertem Magocsi.

--:--
--:--

fot. Jarek Mazur Fotografia

18 lipca ·  18:28

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez