Audycje
GOŚĆ DNIA

Dr Maciej Milczanowski o aktualnej sytuacji na Ukrainie

23 wrz · 10:31
Dr Maciej Milczanowski o aktualnej sytuacji na Ukrainie

Trwają pseudoreferenda w czterech, częściowo okupowanych przez Rosję obwodach Ukrainy, w których ich mieszkańcy mają odpowiedzieć na pytanie czy chcą, aby terytoria tych obwodów stały się częścią Rosji.

Według gościa Radia Rzeszów, dr Macieja Milczanowskiego, eksperta d/s bezpieczeństwa i polityki międzynarodowej z Uniwersytetu Rzeszowskiego, pseudoreferenda - o których mówiono już od kilku miesięcy - były częścią gry politycznej Rosji mającej na celu zmuszenie Ukrainy do ustępstw. Jak dodaje dr Milczanowski, sytuacja na froncie stała się dla Rosji niekorzystna, stąd realizacja pomysłu. Jak dodaje ekspert, ogłoszona przez Władimira Putina częściowa mobilizacja w Rosji służyć będzie doraźnemu załataniu luk w rosyjskim froncie na Ukrainie.

Obojętne jak będą wyszkoleni rosyjscy żołnierze, jak będą wyposażeni, będą pchani na front jako mięso armatnie, które będzie powodowało też większe straty po stronie ukraińskiej

- powiedział dr Milczanowski, dodając że mobilizację ogłasza się w obronie państwa, a w tym przypadku mamy do czynienia z agresją na inny kraj.

Komentując uwolnienie z rosyjskiej niewoli obrońców "Azowstalu", Maciej Milczanowski powiedział, że znajdując się w sytuacji izolacji międzynarodowej Władimir Putin musi jakoś reagować na prośby państw które utrzymują z nim kontakty, przykładem takich krajów są Arabia Saudyjska czy Turcja.

Uwolnienie jeńców jest chyba tego efektem, bo wydaje mi się że intencja Putina był raczej negatywny scenariusz dla tych ludzi

- dodał nasz ekspert.

--:--
--:--

Z gościem dnia rozmawiał: Jerzy Pasierb

fot. Mateusz Ciurkot

23 września ·  10:31

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez