Jak długo trwa kurs pierwszej pomocy?
Zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym, kursanci muszą zapoznać się z bardzo szerokim zakresem materiału. Oznacza to, że nie jest to klasyczne szkolenie, które (wraz z egzaminem końcowym) potrwa zaledwie kilka godzin.
Aby uzyskać certyfikat KPP, trzeba przerobić aż 66 godzin materiału, z czego 41 to zajęcia praktyczne, realizowane pod okiem doświadczonych instruktorów: zarówno ratowników pracujących w pogotowiu, jak i tych, którzy funkcjonują w strukturach GOPR czy TOPR. Właśnie takie, nowoczesne, a jednocześnie nadzorowane przez specjalistów, kursy KPP w Rzeszowie prowadzi Centrum Ratownictwa.
Całość wieńczy egzamin, który składa się zarówno z części teoretycznej, gdzie trzeba dobrze odpowiedzieć na nie mniej, niż 27 pytań z 30 wylosowanych, jak i praktycznej. W tej drugiej, przed 3-osobową komisją, musimy wykonać wylosowane zadanie testowe. Dopiero wtedy uzyskujemy certyfikat KPP, który upoważnia do używania tytułu ratownika. Dokument jest ważny przez trzy lata – po tym czasie można go odnowić, czyli przejść tzw. recertyfikację.
Dlaczego warto zapisać się na kurs pierwszej pomocy? Oto TOP-5 powodów!
Przyczyn, by zapisać się na zajęcia z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy nie brakuje. Można wymieniać je bardzo długo. Poniżej przedstawiamy jednak kilka tych najpopularniejszych, które zdecydowanie warto mieć na uwadze:
Wypadek może zdarzyć się wszędzie. Bez względu na to, gdzie i o której godzinie do niego dojdzie, kluczową rolę odgrywa czas. Szacuje się, że w razie wystąpienia zawału serca, na skutek niedotlenienia mózgu, do nieodwracalnych zmian dochodzi już po zaledwie 4-5 minutach! A rokrocznie w Polsce odnotowuje się blisko 80 tysięcy zawałów, z czego aż 15 tys. kończy się zgonem. Dzięki KPP będziemy wiedzieli, jak pomóc osobie poszkodowanej, by zwiększyć jej szanse na przeżycie.
Jeśli dojdzie do wypadku, to musimy być pewni podejmowanych działań. Wpływają one nie tylko na bezpieczeństwo rannego, ale i nasze. Wiedza z zakresu pierwszej pomocy nie tylko sprawia, że jesteśmy bardziej pewni i świadomi zasadności podejmowanych działań, ale możemy też instruować inne osoby, które pomagają nam w akcji ratunkowej.
Kwalifikowana Pierwsza Pomoc to o wiele więcej niż ciekawostka, którą powinny zainteresować się tylko przyszli policjanci czy strażacy. To coraz bardziej pożądana umiejętność na rynku pracy! W wielu firmach ratownicy już dziś mogą liczyć na dodatkową podstawę do wynagrodzenia. Wybrane działalności gospodarcze rozwijają nawet swoje własne zespoły, których zadaniem jest ustabilizowanie osoby poszkodowanej do czasu przyjazdu pogotowia.
Gdy na drodze dojdzie do karambolu, każda dodatkowa para rąk do pracy jest na wagę złota. Policjanci muszą zarządzać ruchem i wyznaczać objazdy, a strażacy i zespoły ratownictwa medycznego zwykle biorą na siebie ciężar ratowania tych osób, których stan jest najgorszy. Ty, jako profesjonalny ratownik, możesz wesprzeć ich w tych działaniach, pomagając np. w segregacji medycznej lub zabezpieczając pozostałych poszkodowanych, np. tych ze złamaniami, czy ranami ciętymi.
Umiejętności nabyte podczas kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy masz ze sobą zawsze. Nie zapominasz o nich w chwili, gdy wychodzisz z pracy. Jeśli któraś z ważnych dla Ciebie osób będzie wymagała np. założenia stazy czy przywrócenia akcji serca, będzie mogła zawsze na Ciebie liczyć – bez względu na to, czy do zdarzenia dojdzie w wielkim mieście, czy na odludziu, z dala od cywilizacji.
Komentarze (0)
Zasady publikowania komentarzy