Audycje
ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Kurs KPP w Rzeszowie - oto TOP5 powodów, by zapisać się na zajęcia w pierwszym terminie!

30 mar · 10:23
Kurs KPP w Rzeszowie - oto TOP5 powodów, by zapisać się na zajęcia w pierwszym terminie!

Umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest niezwykle cenna. W wielu sytuacjach może okazać się wręcz nieoceniona! W dużej mierze wynika to z tego, że wypadek może zdarzyć się dosłownie wszędzie: zarówno w domu, jak i w pracy czy na urlopie. Warto wtedy wiedzieć, jak pomóc osobie poszkodowanej. Pomoże w tym szkolenie z KPP!

Jak długo trwa kurs pierwszej pomocy?

Zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym, kursanci muszą zapoznać się z bardzo szerokim zakresem materiału. Oznacza to, że nie jest to klasyczne szkolenie, które (wraz z egzaminem końcowym) potrwa zaledwie kilka godzin.

Aby uzyskać certyfikat KPP, trzeba przerobić aż 66 godzin materiału, z czego 41 to zajęcia praktyczne, realizowane pod okiem doświadczonych instruktorów: zarówno ratowników pracujących w pogotowiu, jak i tych, którzy funkcjonują w strukturach GOPR czy TOPR. Właśnie takie, nowoczesne, a jednocześnie nadzorowane przez specjalistów, kursy KPP w Rzeszowie prowadzi Centrum Ratownictwa.

Całość wieńczy egzamin, który składa się zarówno z części teoretycznej, gdzie trzeba dobrze odpowiedzieć na nie mniej, niż 27 pytań z 30 wylosowanych, jak i praktycznej. W tej drugiej, przed 3-osobową komisją, musimy wykonać wylosowane zadanie testowe. Dopiero wtedy uzyskujemy certyfikat KPP, który upoważnia do używania tytułu ratownika. Dokument jest ważny przez trzy lata – po tym czasie można go odnowić, czyli przejść tzw. recertyfikację.

Dlaczego warto zapisać się na kurs pierwszej pomocy? Oto TOP-5 powodów!

Przyczyn, by zapisać się na zajęcia z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy nie brakuje. Można wymieniać je bardzo długo. Poniżej przedstawiamy jednak kilka tych najpopularniejszych, które zdecydowanie warto mieć na uwadze:

  • Umiejętność ratowania życia i zdrowia

Wypadek może zdarzyć się wszędzie. Bez względu na to, gdzie i o której godzinie do niego dojdzie, kluczową rolę odgrywa czas. Szacuje się, że w razie wystąpienia zawału serca, na skutek niedotlenienia mózgu, do nieodwracalnych zmian dochodzi już po zaledwie 4-5 minutach! A rokrocznie w Polsce odnotowuje się blisko 80 tysięcy zawałów, z czego aż 15 tys. kończy się zgonem. Dzięki KPP będziemy wiedzieli, jak pomóc osobie poszkodowanej, by zwiększyć jej szanse na przeżycie.

  • Większe poczucie bezpieczeństwa

Jeśli dojdzie do wypadku, to musimy być pewni podejmowanych działań. Wpływają one nie tylko na bezpieczeństwo rannego, ale i nasze. Wiedza z zakresu pierwszej pomocy nie tylko sprawia, że jesteśmy bardziej pewni i świadomi zasadności podejmowanych działań, ale możemy też instruować inne osoby, które pomagają nam w akcji ratunkowej.

  • Rozwijanie kompetencji zawodowych

Kwalifikowana Pierwsza Pomoc to o wiele więcej niż ciekawostka, którą powinny zainteresować się tylko przyszli policjanci czy strażacy. To coraz bardziej pożądana umiejętność na rynku pracy! W wielu firmach ratownicy już dziś mogą liczyć na dodatkową podstawę do wynagrodzenia. Wybrane działalności gospodarcze rozwijają nawet swoje własne zespoły, których zadaniem jest ustabilizowanie osoby poszkodowanej do czasu przyjazdu pogotowia.

  • Dodatkowe wsparcie dla służb ratowniczych

Gdy na drodze dojdzie do karambolu, każda dodatkowa para rąk do pracy jest na wagę złota. Policjanci muszą zarządzać ruchem i wyznaczać objazdy, a strażacy i zespoły ratownictwa medycznego zwykle biorą na siebie ciężar ratowania tych osób, których stan jest najgorszy. Ty, jako profesjonalny ratownik, możesz wesprzeć ich w tych działaniach, pomagając np. w segregacji medycznej lub zabezpieczając pozostałych poszkodowanych, np. tych ze złamaniami, czy ranami ciętymi.

  • Bezpieczeństwo dla Twojej rodziny – zawsze, gdy przy nich jesteś

Umiejętności nabyte podczas kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy masz ze sobą zawsze. Nie zapominasz o nich w chwili, gdy wychodzisz z pracy. Jeśli któraś z ważnych dla Ciebie osób będzie wymagała np. założenia stazy czy przywrócenia akcji serca, będzie mogła zawsze na Ciebie liczyć – bez względu na to, czy do zdarzenia dojdzie w wielkim mieście, czy na odludziu, z dala od cywilizacji.

30 marca ·  10:23

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez