Audycje
OKOLICE KULTURY

"Lekcja Martwej Natury 4" Henryka Wańka

17 mar · 10:42
"Lekcja Martwej Natury 4" Henryka Wańka

W Rzeszowskim Dom Sztuki Adama Rajzera można oglądać wystawę prac Henryka Wańka jednego z najwybitniejszych polskich malarzy surrealistycznych. Ekspozycja nosi tytuł Lekcja Marwej Natury 4” to prezentacja martwej natury wykonana w wielu stylach i odmianach .

Henryk Waniek jest malarzem, grafikiem, autor plakatów, twórcą scenografii teatralnych i filmowych, jest także pisarzem i znawcą historii, filozofii, religioznawstwa i literatury mistycznej. Jest twórcą kilku książek eseistycznych. Pisze utwory literackie, uprawia krytykę artystyczną. Od 1971 roku publikuje w czasopismach kulturalnych i literackich. Jego twórczość pisarska jest odbiciem jego fascynacji i zainteresowań ezoterycznych i historiozoficznych związanych ze Śląskiem, wpisanych w skomplikowane dzieje tych ziem.

Henryk Waniek urodził się w Oświęcimiu, mieszka w Warszawie, ale jego tożsamość artystyczna jest określona przez fenomen Śląska, „podróż mistyczną z Oświęcimia do Zgorzelca”, górzysty krajobraz tamtejszych gór, pasmo między Odrą a Sudetami. Czuje się mentalnie i duchowo zintegrowany z tą przestrzenią, która jest równie realna - studiowana geograficznie, historycznie, politycznie, co też wyobrażona, wciąż mitologizowana w jego sztuce.

Artysta studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. W roku 1970 uzyskał dyplom z plakatu u prof. Tadeusza Grabowskiego oraz grafiki artystycznej u prof. Andrzeja Pietscha. W roku 1976 był stypendystą rządu włoskiego na pobyt we Florencji, natomiast w latach 1976-1977 otrzymał stypendium Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. 23 sierpnia 1980 roku dołączył do apelu 64 uczonych, pisarzy i publicystów do władz komunistycznych o podjęcie dialogu ze strajkującymi robotnikami. Prace artysty eksponowane były na ponad 100 wystawach zbiorowych. Jest również autorem ponad 100 wystaw indywidualnych.

Wystawa w Rzeszowskim Domu Sztuki - Adam Rajzer przy ul. Mickiewicza 13 będzie trwała do 20 kwietnia.

Z Henrykiem Wańkiem rozmawia Adam Głaczyński.

--:--
--:--

fot. Adam Głaczyński

17 marca ·  10:42

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez