Audycje
TU I TERAZ

Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego

7 gru · 16:00
Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego

Dziś Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego ustanowiony 26 lat temu przez ONZ. Jak szacuje Mieczysław Górak, były wieloletni szef Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej, w Polskich Liniach Lotniczych pracuje ok. 600 pilotów. Według jego wyliczeń, ok. 60 procent z nich to absolwenci Politechniki Rzeszowskiej. Pozostali są wykształceni w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie oraz w Politechnikach: Poznańskiej i Śląskiej.

Mieczysław Górak dodał, że kandydaci na pilotów zawodowych muszą przede wszystkim legitymować się licencją turystyczną. Kiedyś można ją było zdobyć w aeroklubach, a obecnie w ośrodkach komercyjnych. Kolejnymi stopniami są licencja zawodowa i licencja pilota liniowego. Wszystkie te certyfikaty mają charakter międzynarodowy. Wszystkie te certyfikaty mają charakter międzynarodowy.

Mieczysław Górak z lotnictwem jest związany od ponad 50 lat. Wykształcił wiele pokoleń pilotów. Kierował OKL Politechniki Rzeszowskiej w Jasionce w latach 2000-cznych oraz od 2017 do 2021 roku.

Z Mieczysławem Górakiem w audycji "Tu i Teraz" (7 XII 2022) rozmawiał Roman Adamski.

--:--
--:--
--:--
--:--

fot. archiwum

7 grudnia ·  16:00

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez