Audycje
RADIOWA HISTORIA SZTUKI

Modernistyczna kamienica przy ul. Asnyka 1 w Rzeszowie

23 maj · 08:14
Modernistyczna kamienica przy ul. Asnyka 1 w Rzeszowie

Od połowy lat 30. XX w. w architekturze Rzeszowa pojawiają się kamienice, w których zaczynają przeważać rozwiązania modernistyczne. To zazwyczaj budynki pozbawione detalu architektonicznego z dużymi, szerokimi trój- a nawet czterodzielnymi oknami, często z narożami okazałymi balkonami lub charakterystycznymi dla tego okresu oknami na narożnikach. Kamienice tego okresu mają ciekawe rozwiązania materiałowe i kolorystyczne np. w formie licowanych płytkami klinkierowymi parterami. Ta część budynku kontrastowała z gładkim, szarym tynkiem wyższych kondygnacji. Wśród wielu powstałych w tym czasie rzeszowskich kamienic o modernistycznej formie architektonicznej wymienić należy m.in. kamienicę przy ul. Asnyka 1. Była to jedna z pierwszych prywatnych inwestycji w Rzeszowie, została wybudowana dla kadry kierowniczej i inżynieryjnej PZLWSS przez znanego rzeszowskiego przedsiębiorcę Ignacego Krausa. Budynek powstał w latach 1937–1938 według projektu Karola Holzera.

Kamienica oferowała mieszkania o najwyższym standardzie pod względem powierzchni i wyposażenia. Jako jedna z pierwszych w mieście były również przykładem zastosowania konstrukcji żelbetonowej.

O historii kamienicy przy ul. Asnyka 1 w Rzeszowie rozmawiają: historyk sztuki, krytyk architektury Paweł Kraus – opiekun rodzinnego dziedzictwa modernizmu i Adam Głaczyński.

--:--
--:--

Fot. A. Głaczyński

23 maja ·  08:14

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez