Audycje
DYSKUSYJNY KLUB RADIOWY

Muzea w Polsce – jak opowiadać o przeszłości?

25 paź · 13:27
Muzea w Polsce – jak opowiadać o przeszłości?

W „Dyskusyjnym Klubie Radiowym” rozmowa o muzeach, ich znaczeniu i wzrastającym nimi zainteresowaniem. W 2019 roku, a więc okresie przed pandemią, zanotowano w muzeach Polsce 40,2 mln wizyt. To rekord i potwierdzenie tendencji obserwowanej od kilku lat. Odwiedzamy muzea coraz częściej, ale też oferta instytucji muzealnych jest coraz ciekawsza. Wiele z nich do budowania narracji wykorzystuje multimedia i współczesne komunikatory. Powstają ekspozycje, które pozwalają widzom wręcz przenieść się w czasie i niemal „dotknąć przeszłości”. Tego typu sposób opowiadania, przekazywania informacji trafia zwłaszcza do młodych odbiorców. Co ciekawe wskaźnik „umuzealnienia”, czyli liczby muzeów na 100 tys. mieszkańców wynosi w Polsce 2,5 i jest jednym z najniższych w krajach Unii Europejskiej. Średnia unijna to ok. 6 muzeów na 100 tys. mieszkańców.

Jak zbudować w muzeach interesujący i ważny przekaz na temat przeszłości? Czym zainteresować w muzeach współczesnego odbiorcę? Jakie muzea tworzyć?

--:--
--:--
  • Paulina Florjanowicz – dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • dr Anna Stróż Pawłowska pierwsza dyrektor Muzeum Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej
  • Bogdan Kaczmar dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie

Fot. A. Głaczyński

25 października ·  13:27

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez