Audycje
SCENA TEATRALNA

„Na wileńskiej ulicy”

14 cze · 08:05
„Na wileńskiej ulicy”

Scena Teatralna Polskiego Radia Rzeszów 13 czerwca zaprezentowała spektakl poetycko-muzyczny „Na wileńskiej ulicy”.

Wśród wielu wspaniałych Polskich poetów, mnóstwo jest takich, którzy pisali o Wilnie, o jego uroku, romantyzmie, ludziach tu mieszkających. Projekt „Na wileńskiej ulicy” ma w swoim założeniu przybliżyć tym, którzy Wilna nie znają, to stare polskie miasto, a tym którzy tu mieszkają pokazać piękno poezji i piękno muzyki, która o tym Wilnie opowiada. Wilnie, którego już nie ma.

Spektakl muzyczny „Na Wileńskiej ulicy” powstał z myśli i idei kierowniczki Polskiego Teatru STUDIO w Wilnie Lilii Kiejzik w roku 2002 w myśl pokazania Wilna, jako wielokulturowego, wielonarodowego miasta z lat przedwojennych, gdzie na scenie Teatru na Pohulance brzmiało polskie słowo, gdzie znani polscy aktorzy Irena Eichlerówna, Nina Andrycz, Henryk Borowski, Hanka Ordonówna, Aleksander Zelwerowicz, Zygmunt Bończa-Tomaszewski, Zdzisław Mrożewski, Danuta Szaflarska, Jerzy Duszyński, Igor Przegrodzki, Igor Śmiałowski i Hanka Bielicka tworzyli jeden z głównych ośrodków teatralnych w ówczesnej Polski, gdzie Juliusz Osterwa tworzył laboratorium „Redutę” w Wilnie.

Na scenariusz spektaklu składają się wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego z okresu jego pobytu w Wilnie, jak również utwory Edwarda Hulewicza, z przymieszką nostalgii (szlagiery z lat 30. z repertuaru Hanki Ordonówny i Janusza Popławskiego), śpiewane głównie po polsku, ale także po rosyjsku, litewsku oraz w jidysz. Przedstawienie utrzymane jest w liryczno-sentymentalnej atmosferze. Spektakl był grany w ciągu prawie 20 lat na Litwie, Łotwie, Niemczech, Ukrainie, a także w wielu miastach Polsce. Wszędzie gdzie pokazywane było przedstawienie, spotykało się ze wzruszającym odbiorem, a publiczność nagradzała aktorów gromkimi oklaskami, nierzadko mając łzy w oczach. Spektakl doskonale wpisuje się w cel promocji dziedzictwa Kultury Teatralnej na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej na przykładzie Wilna oraz utrwalenie sylwetek wybitnych postaci, wilnian oraz obywateli Rzeczpospolitej Polskiej.

Formuła programu: poetycko-muzyczny spektakl teatralny, gdzie poezja przeplata się z muzyką, z piosenkami z lat 20-30, program pokazuje i opowiada o Wilnie z okresu międzywojennego, o ludziach i relacjach między nimi, a głównie o najpiękniejszym uczuciu, jakie między dwojgiem ludzi może się zrodzić, o miłości. O miłości do siebie, do miasta, do kraju.


Premiera spektaklu odbyła się 13 czerwca na antenie Polskiego Radia Rzeszów.

Fot. Marek Maśniak

14 czerwca ·  08:05

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez