Audycje
RADIOWY KINEMATOGRAF

Nominacja do Oscara dla filmu ‘’IO’’ realizowanego na Podkarpaciu

24 sty · 18:27
Nominacja do Oscara dla filmu ‘’IO’’ realizowanego na Podkarpaciu

Film Jerzego Skolimowskiego zatytułowany ‘’IO’’ został nominowany do Oscara. Znalazł się wśród 5 obrazów, które będą ubiegały się o Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Film był realizowany, m.in na Podkarpaciu w gminie Rymanów i gminie Jaśliska. Widzowie odnajdą plenery w Rudawce Rymanowskiej (Ściana Olzy), Stępinie (schron kolejowy), Mymoniu (stary tartak wodny), Bukowsku i Nowotańcu (farma wiatrowa). ‘’IO’’ otrzymał finansowe wsparcie Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego.

‘’IO ‘’ to opowieść o współczesnym świecie z punktu widzenia osiołka. Oglądany z perspektywy zwierzęcia świat, wydaje się tajemniczą zagadką. IO, szary osiołek o melancholijnych oczach, spotyka na swojej drodze ludzi dobrych i złych, doświadcza radości i bólu. Jego losem rządzi przypadek, który w sekundę zmienia szczęście w rozpacz, a smutek w nieoczekiwaną błogość. Ale osiołek ani na chwilę nie traci swojej niewinności.

‘’IO’’ jest trzecim filmem wyprodukowanym przez Podkarpacką Komisję Filmową, który otrzymał nominację do Oscara. Wcześniej, o tę nagrodę ubiegały się filmy: „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego oraz „Boże Ciało” Jana Komasy.

95. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 12 marca.

W czasie regionalnej premiery filmu ‘’IO’’ w Rzeszowie z reżyserem Jerzym Skolimowskim rozmawiał Adam Głaczyński.

--:--
--:--

fot. Michał Woźny - Podkarpackie Film Commission

24 stycznia ·  18:27

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez