Audycje
ARTYZM WSZECHŚWIATA

O geniuszu Alberta Einsteina

23 lis · 10:00
O geniuszu Alberta Einsteina

O Albercie Einsteinie napisano setki książek i tysiące artykułów. Nakręcono dokumenty, wystawiono o nim sztuki teatralne. Einstein trafił do Hollywood i do pracowni słynnego Andy Warhola. Uczony stał się ikoną XX wieku, a jego słynne zdjęcie portretowe z rozwichrzoną grzywą siwych włosów i wysuniętym językiem jest tak samo doskonale znane jak... portret tajemniczej „Damy z gronostajem” autorstwa genialnego Leonarda da Vinci. E=mc2 to wzór - symbol czasów w naukach ścisłych w których niepodzielnie królował uczony urodzony w Europie, a zmarły w amerykańskim Princetown.

Alberta Einsteina wszyscy znamy ale... co o nim tak naprawdę wiemy? Sława jaką za życia przyniosła mu Nagroda Nobla, błyskotliwość jego nowatorskich teorii, które słusznie zrewolucjonizowały fizykę, w końcu niemalże bałwochwalczy zachwyt potomnych skutecznie zasłoniły prawdę o tym, kim tak naprawdę był i jak ogromny wniósł wkład w rozwój naszej cywilizacji w minionym wieku. „Nie ma skutku bez przyczyny” głosi przysłowie. Co przyczyniło się do rozwoju tego geniuszu? Jakie czynniki wpłynęły na ukształtowanie tak wybitnego umysłu? Mówimy: „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Czym w dzieciństwie i młodości „nasiąkał” przyszły laureat najważniejszej naukowej nagrody świata?

Ulubioną zabawką 6–letniego Alberta był... kompas. Siły jakie działają na jego igłę urodziły w głowie dziecka wiele pytań: skąd się wzięły? Jak działają? Dlaczego przynoszą taki efekt? To było pierwsze zetknięcie chłopca z... elektromagnetyzmem, który już niebawem stanie się obiektem badań dojrzałego mężczyzny.

Mało kto wie, że rodzice Alberta prowadzili firmę zajmującą się zakładaniem w miastach... elektryczności. Przez jego dom stale przewijali się inżynierowie, wynalazcy, technicy – elektrycy i budowniczowie... elektrowni miejskich. Wzrastał w domu wypełnionym współczesną mu wiedzą, nauką i technologią. Przy domowym stole, popijając herbatę, prowadzono rozmowy o natężeniu i napięciu prądów stałych i zmiennych, a bibliotekę wypełniały książki o inżynierii i technice stojące tuż obok dzieł literatury pięknej.

„Czym skorupka za młodu…”

Do rozmowy o tej barwnej postaci świata nauki, kultury i polityki zaprosiliśmy dwóch wybitnych badaczy dorobku, dokonań, myśli i dzieła Alberta Einsteina.

Hanoch Gutfreund — fizyk teoretyczny, dyrektor Centrum Einsteina, odpowiedzialny za własność intelektualną Alberta Einsteina na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie.

Jürgen Renn - dyrektor Instytutu Historii Nauki im. Maxa Plancka w Berlinie. Adiunkt filozofii i fizyki na Uniwersytecie w Bostonie.

Wypowiedzi Profesorów tłumaczy Adam Gosiewski – syn Angielki i Polaka – oficera służącego w przedwojennej polskiej marynarce wojennej, następnie na pokładach brytyjskich okrętów Royal Navy. W audycji wykorzystano fragmenty publikacji Panów Profesorów o jakże wymownym tytule „Einstein o Einsteinie” – czytają Julia Stężewska i Mateusz Górecki. Adrianna Kieś i Przemysław Tejkowski zabawnie interpretują złote myśl oraz anegdoty i opowieści z życia naukowca. W programie usłyszmy także autentyczny głos samego Alberta Einsteina. Mamy szczerą nadzieję, że dzięki tej audycji przybliżymy słuchaczom postać geniusza odsłaniając mało znane fakty z jego życia.

Albert Einstein – to przede wszystkim wielki człowiek, a dopiero w drugiej kolejności wielki naukowiec, badacz, odkrywca. O tym jest ta audycja.

fot. archiwum

23 listopada ·  10:00

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez