Audycje
GOŚĆ DNIA

O poszukiwaniu mogił ofiar obozu sowieckiego, rozmowa z prof. Karolem Polejowskim

20 wrz · 09:10
O poszukiwaniu mogił ofiar obozu sowieckiego, rozmowa z prof. Karolem Polejowskim

W podrzeszowskiej Nienadówce rozpoczęły się poszukiwania mogił ofiar obozu sowieckiego w Trzebusce. Główna Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu rozpoczęła pracę właśnie w tym miejscu po sygnale od Franciszka Bełza, świadka tamtych wydarzeń.

Należy zaznaczyć, że okolice lasów turzańskich były już wcześniej brane pod uwagę. W lasach turzańskich odnaleziono mogiłę z 17 ofiarami. To był wyraźny sygnał, że trzeba szukać też dalej, a nie tylko w bliskiej odległości od obozu w Trzebusce. Rzeczywiście świadek bardzo wyraźnie wskazuje miejsca mogące być mogiłami zamordowanych w Trzebusce. Szacujemy, że mogło to być około 300 ofiar

- powiedział nasz gość, prof. Karol Polejowski, zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Badania tzw. cypla nienadowskiego obejmą około 800 metrów kwadratowych. Według historyków mogą tu spoczywać szczątki około 300 osób. Sowiecki obóz filtracyjny w Trzebusce funkcjonował od połowy sierpnia do połowy listopada 1944 roku. W co najmniej 5 ziemiankach otoczonych drutem kolczastym więzieni byli oficerowie i żołnierze Armii Krajowej, a także cywile. Ginęli okrutną śmiercią po wyroku działającego przy obozie trybunału wojennego.

--:--
--:--

Z gościem dnia rozmawiał: Jerzy Pasierb.

fot. Instytut Pamięci Narodowej

20 września ·  09:10

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez