Audycje
JESTEM ZA, JESTEM PRZECIW

O wyzwaniach, które czekają nowego króla Karola III

22 wrz · 11:23
O wyzwaniach, które czekają nowego króla Karola III

Goście naszej radiowej dyskusji "Jestem za, jestem przeciw" uważają, że nowy król Zjednoczonego Królestwa - Karol III gwarantuje stabilność i integralność Wielkiej Brytanii. W opinii ekspertów przemawia za tym m.in. przywiązanie obywateli brytyjskich do korony.

Dr Marta Pietras-Eichberger z WSPiA - Rzeszowskiej Szkoły Wyższej powiedziała, że ewentualnym wyzwaniem dla nowego króla jest jego wizerunek i wiek, w którym obejmuje tron. Jej zdaniem, Karol ma opinię ekscentryka ze specyficznymi zwyczajami, a wiek wydaje się nie sprzyjać utrzymaniu prestiżu na poziomie wypracowanym przez jego matkę.

W kontekście dążeń niepodległościowych Szkocji, profesor Bartosz Wróblewski z Uniwersytetu Rzeszowskiego zaznaczył, że król Wielkiej Brytanii pełni rolę integracyjną i scalającą państwo. Według eksperta, właśnie szkockie dążenia separatystyczne mogą stanowić ewentualne wyzwanie dla nowego króla.

Według prognoz prasy brytyjskiej, koronacja Karola III odbędzie się wiosną lub latem przyszłego roku. Część publicystów wskazuje datę 2 czerwca, w 70. rocznicę koronacji Elżbiety II.

--:--
--:--

Część I rozmowy

--:--
--:--

Część II rozmowy

Gośćmi Romana Adamskiego byli dr Marta Pietras-Eichberger, ekspertka ds. prawa międzynarodowego WSPiA - Rzeszowskiej Szkoły Wyższej i dr hab. Bartosz Wróblewski, profesor w Instytucie Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego.

fot. TVP Info

22 września ·  11:23

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez