Audycje
TU I TERAZ

Odnowione dary dla Marii Konopnickiej

13 gru · 24:00
Odnowione dary dla Marii Konopnickiej

Kończy się rok Marii Konopnickiej, ogłoszony z okazji 180 rocznicy urodzin tej wybitnej postaci polskiej literatury - autorki m.in "Roty". W poświęconym jej muzeum w Żarnowcu przypominano też o innej rocznicy - 120 lat temu Konopnicka obchodziła 25 lecie pracy twórczej. Z tej okazji otrzymała mnóstwo darów, łącznie z dworkiem w Żarnowcu. Część tych prezentów poddano konserwacji . Wróciły po niej do dworku a też znalazły się na wystawie czasowej pt. „Dary Jubileuszowe Marii Konopnickiej”, Można ją zwiedzać w Muzeum w Żarnowcu do 31 grudnia br., a także w formie online na muzealnych stronach internetowych.

Program „Konserwacja kolekcji darów jubileuszowych Marii Konopnickiej”, zrealizowano w ramach akcji "Wspieranie działań muzealnych Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów". Odnowione zostały 103 obiekty (spośród kilkuset), w tym: 54 adresów hołdowniczych, 17 dyplomów członka honorowego (obiekty z papieru z elementami skórzanymi i metalowymi opraw), 26 obiektów z tkanin (szarfy i oprawa dyplomu) i 7 mebli drewnianych Marii Konopnickiej. Przeprowadzono również digitalizację zakonserwowanych eksponatów, których zdjęcia udostępniono na muzealnych stronach internetowych. Całkowita wartość zadania wyniosła 129 tys. zł, w tym 56 tys. zł  ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a pozostałą kwotę (73 tys.) dofinansowało Województwo Podkarpackie.
P​​​atronat honorowy nad realizowanym zadaniem objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego, a patronat medialny Polskie Radio Rzeszów.

--:--
--:--

Rozmawiał Janusz Jaracz

13 grudnia ·  24:00

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez