Audycje
DYSKUSYJNY KLUB RADIOWY

Pieszo od Panamy do Kanady i dookoła Polski

4 sie · 10:31
Pieszo od Panamy do Kanady i dookoła Polski

Czy zdarzyło się Państwu pieszo przemierzyć kilkaset kilometrów? To duży wysiłek i spore niedogodności. Z pewnością zadanie nie dla każdego.Jak zatem wyobrazić sobie wędrówkę, w której do pokonania jest prawie 12 000 km? Taką niezwykłą wyprawę podjęli Ola Synowiec i Arkadiusz Winiatorski. Przez ponad półtora roku, przebyli pieszo trasę od Panamy do Kanady. Wszystko zaczęło się w 2016 roku - Arek Winiatorski , zamknął wszystkie sprawy w kraju i z biletem w jedną stronę ruszył do Rio de Janeiro. Pracował tam jako wolontariusz podczas letnich Igrzysk Olimpijskich. Plan zakładał, że po tym, jak zgaśnie olimpijski znicz, ruszy w podróż przez obie Ameryki. Całą trasę chciał pokonać autostopem.

Najpierw pojechał na południowy kraniec Argentyny, do Ushuai, najdalej na południe wysuniętego miasta na świecie, gdzie obrócił się o 180 stopni i ruszył w kierunku koła podbiegunowego w Kanadzie, pokonując po drodze Chile, Boliwię, Peru, Ekwador oraz Kolumbię. Zrobił w ten sposób 36 tys. kilometrów. Kiedy dojechał do Panamy, zdecydował, że w dalszą podróż ruszy pieszo. Na południu Meksyku poznał miłość swojego życia – Olę Synowiec, która postanowiła towarzyszyć Arkowi w podróży .Razem zmierzyli się z własnymi słabościami, niebezpieczeństwami drogi, pustyniami, mrozami, ruchliwymi metropoliami i sięgającymi 3000 metrów przewyższeniami.

Ola i Arek słuchali historii życia zwykłych ludzi, bo to oni byli najważniejsi w tej podróży. Rozmawiali z mieszkańcami mijanych wsi, lokalnymi działaczami i ekscentrykami, z rolnikami i artystami, duchownymi i przemytnikami. Poznawali to, co zwykle w podróży rozmazuje się za szybami pędzących samochodów. Wyprawa zdobyła szereg nagród m.in. National Geographic Traveler uznał ją za Podróż Roku 2020, uhonorowana Nagrodą im. Tony’ego Halika, a także pierwszą nagrodą i nagrodą publiczności na Festiwalu Podróżniczym Śladami Marzeń. Swoje spostrzeżenia i przemyślenia zamieścili w książce „Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady”. Ta niezwykła podróż bardzo zmieniła Ole i Arka, zmieniła też ich sposób myślenia, postrzegania świata, a także …spojrzenia na Polskę. By po dłuższej przerwie odkryć na nowo swój kraj, postanowili wyruszyć pieszo dookoła Polski.

Z Olą Synowiec i Arkadiuszem Winiatorskim rozmawia Adam Głaczyński.

--:--
--:--
4 sierpnia ·  10:31

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez