Audycje
RADIOWY KINEMATOGRAF

Premiera filmu „Droga”

11 paź · 19:51
Premiera filmu „Droga”

Film „Droga” to dokument krótkometrażowy, którego bohaterem jest Grzegorz Frydryk. Urodzony i mieszkający w Rzeszowie artysta zajmuje się grafiką, malarstwem i rysunkiem. Wykłada na Uniwersytecie Rzeszowskim na kierunku Grafika. W wieku 36 lat zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona. „Droga” to opowieść o wytrwałości i determinacji artysty dla którego tworzenie dzieł jest misją i powołaniem. Jednocześnie to praca nad cyklem grafik jest zmaganiem się nie tylko z materią i techniką grafiki warsztatowej, lecz także ze skutkami postępującej choroby.

Prace Grzegorza Frydryka z cyklu „O nieustannej modlitwie” składają się z jednej lub kilku-kilkunastu osobnych płytek miedzianych, zapisanych drobnym pismem, układającym się w zdanie „Panie Jezu Chryste zmiłuj się nade mną”. Stworzenie takiej płytki jest czasochłonne i wymaga wielokrotnego zapisania sentencji. Ryjąc małym dłutkiem na blasze miedzianej w odbiciu lustrzanym wydaje się, że treść zapisana na płytce dodaje artyście siły i mocy przezwyciężenia fizycznych ograniczeń.

Reżyserem i scenarzystą filmu „Droga” jest Łukasz Pompa, autorką zdjęć Oliwia Augustyn, autorem muzyki Arkadiusz Sieradzki, a realizatorem dźwięku na planie - Krzysztof Kurek.

Film powstał we współpracy Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, Podkarpackiej Komisji Filmowej oraz firmy Virtualpro.

--:--
--:--

Z Łukaszem Pompą i Grzegorzaem Frydrykiem rozmawia: Adam Głaczyński.

fot. Paweł Dziedzic

11 października ·  19:51

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez