Audycje
GOŚĆ DNIA

Prof. Tomasz Kluz: Wczesne wykrycie nowotworu ginekologicznego u kobiet gwarantuje jego wyleczenie

3 lut · 08:35
Prof. Tomasz Kluz: Wczesne wykrycie nowotworu ginekologicznego u kobiet gwarantuje jego wyleczenie

Tylko regularne badania cytologiczne umożliwiają wczesne wykrycie zmian nowotworowych u kobiet. Chodzi przede wszystkim o raka szyjki macicy. - To najczęściej wykrywany nowotwór u kobiet - podkreśla gość Polskiego Radia Rzeszów profesor Tomasz Kluz,  kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.

Niestety, wiele kobiet nie wykonuje regularnie badań cytologicznych i zgłasza się za późno do ginekologów, a to zmniejsza ich szansę na wyleczenie. Profesor Kluz, jako konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii onkologicznej, zachęca mieszkanki Podkarpacia do regularnych badań cytologicznych i mammograficznych.

Nasz gość pod koniec stycznia otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne. Przyznał go prezydent Andrzej Duda. Profesor Tomasz Kluz od 1991 roku jest związany zawodowo ze szpitalem Chopina. Specjalizuje się w ginekologii operacyjnej i onkologicznej.

Więcej na temat nowotworów i badań w rozmowie Moniki Domino.

--:--
--:--

fot. archiwum szpitala

3 lutego ·  08:35

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez