Audycje
OKOLICE KULTURY

"Przechadzka po Wielopolu". Koncert w Wielopolu Skrzyńskim

26 maj · 12:40
"Przechadzka po Wielopolu". Koncert w Wielopolu Skrzyńskim

"Przechadzka po Wielopolu" - to tytuł kantaty do słów księdza Waldemara Cioska, której uroczysta prapremiera odbyła się wieczorem na rynku w Wielopolu Skrzyńskim koło Ropczyc. Napisane w ostatnich kilku latach osiem wierszy to poetycki zapis przemyśleń duchownego wychowanego w tym miasteczku.

Orkiestrą i chórami na wielopolskim rynku dyrygował kompozytor kantaty dr Ryszard Kusek, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu. Jak powiedział - "teksty księdza Cioska pozwalają na wymiar duchowy bycia z muzyką, poszukiwanie nowych brzmień, ale też na poszukiwanie samego siebie".

Podczas koncertu prelekcję historyczną wygłosił związany z Wielopolem prof. Władysław Tabasz, zostały zaprezentowane także wypowiedzi pochodzących z tego miasteczka: artysty kabaretowego Marcina Dańca oraz Ignacego Pazdana, który w 1959 roku ocalał z eksplozji niewybuchu. Wspomniano ludzi, miejsca i wydarzenia związane z wielopolską małą ojczyzną, jak: siedem cmentarzy, tragiczny pożar kina w 1955 roku czy postać twórcy Teatru Cricot 2 - Tadeusza Kantora.

Koncert został przygotowany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wielopolskiej im. Tadeusza Kantora przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Wypoczynku oraz Wojewódzkim Domem Kultury. Patronem medialnym było Polskie Radio Rzeszów.

Kantatę "Przechadzka po Wielopolu" wykonali: Kameralny Chór Projektowy i Orkiestra Symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu oraz gościnnie – Męski Chór Rolników im. Stanisława Świerada z Wielopola Skrzyńskiego. Solistami byli: Jadwiga Huber – mezzosopran, Marcin Pokusa – tenor, Magdalena Kopacz – sopran, Szymon Maziarz – baryton
Sławomir Kusek – fortepian. Wydarzenie poprowadziła aktorka Marzena Ciuła.

Relacja Romana Adamskiego.

--:--
--:--

fot. R. Adamski

26 maja ·  12:40

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez