Audycje

Radiowa Historia Sztuki – teatralność w sztuce baroku

20 cze · 14:22
Radiowa Historia Sztuki – teatralność w sztuce baroku

Barok to jeden z głównych kierunków w sztuce europejskie w XVII wieku. Przez ponad półtora stulecia przenikał wszystkie dziedziny życia: rzeźbę i malarstwo, doskonale integrujące się z architekturą, muzykę, dodającą ostatecznego blasku uroczystościom dworskim i kościelnym, egzaltowaną religijność, literaturę, teatr i kostium. Sztuka barokowa zwraca się do całego społeczeństwa, które jest jej protektorem.

Cechą charakterystyczną stylu  barokowego jest przepych, bogactwo ozdób i złoceń. Proste formy poprzednich epok zostały zastąpione przez dynamiczne krzywizny, oryginalne, wykwintne i dziwne formy. Dawało to niewątpliwe wrażenie ruchu, pulsowania. Operowanie cieniem i światłem, miały służyć również wywołaniu określonych wrażeń. Świetnie rozwijają się w baroku także formy teatralne -misterium, balet, tragedia, opera mogły być fragmentem królewskiej uroczystości, ale też częścią rytuałów, obrządków i zabaw prostego ludu.

Teatralny był strój i etykieta, teatralne uczesanie i makijaż. Obowiązywały teatralne gesty, a nawet chód na dworach królewskich czy magnackich. Teatralny był ogród i wnętrze kościoła z ołtarzami, dekoracjami i malowidłami bez ram, przenoszącymi widza w sfery niebieskie i zacierające granice między realną a transcendentną rzeczywistością. Sporo przykładów sztuki baroku i jej charakterystycznych cech, można znaleźć w rzeszowskich kościołach. Wystarczy im się przyjrzeć.

O „teatralności w sztuce baroku” rozmawiają kustosz dr Michał Rut, kierownik działu sztuki w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie i Adam Głaczyński.

--:--
--:--

Fot. Michał Rut / Adam Głaczyński

20 czerwca ·  14:22

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez