Audycje
JESTEM ZA, JESTEM PRZECIW

Reżim Łukaszenki przegrywa kampanię medialną prowadzoną wokół kryzysu migracyjnego

25 lis · 12:00
Reżim Łukaszenki przegrywa kampanię medialną prowadzoną wokół kryzysu migracyjnego

Reżim Łukaszenki przegrywa na arenie międzynarodowej kampanię medialną prowadzoną wokół kryzysu migracyjnego – taka jest opina gości naszej audycji „Jestem za, jestem przeciw”. Zaznaczyli jednak, że nadal aktualna jest kwestia pomocy humanitarnej dla najbardziej potrzebujących.

Dr Andrew Schumann z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie powiedział, że działania reżimu Łukaszenki są częścią kampanii medialnej, zręcznie prowadzonej na użytek wewnętrzny, jednak przegranej na arenie międzynarodowej. Ekspert podkreślił, że Unia Europejska zajęła jednolite stanowisko, dzięki czemu część planu Mińska nie została zrealizowana, a napływ migrantów maleje.

Ks. dr Piotr Potyrała, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, jednocześnie konsultor komisji charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski, zaznaczył, że migranci i uchodźcy stali się ofiarami tego konfliktu i jest im udzielana pomoc humanitarna.

Jak powiedział:

Przy granicy ustawiane są tzw. namioty nadziei, gdzie potrzebującym wydawana jest żywność, odzież czy koce.

Ks. Potyrała dodał, że specjalne punkty wsparcia działają też przy parafiach w diecezjach białostockiej i drohiczyńskiej. Caritas prowadzi zbiórkę pieniędzy pod hasłem „Nadzieja dla migrantów”.

Od początku roku odnotowano ponad 35 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

Były wojskowy dr Maciej Milczanowski politolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego przypomniał, że migranci są narzędziem w wojnie hybrydowej prowadzonej przez Białoruś z udziałem wywiadu rosyjskiego. Jego zdaniem stan wyjątkowy na granicy jest potrzebny, ale dziennikarze po stronie polskiej powinni relacjonować przebieg kryzysu.

Audycję prowadził Roman Adamski.

--:--
--:--
--:--
--:--

Fot. Jeremiasz Jankowiak

25 listopada ·  12:00

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez