Rezonans magnetyczny to specjalistyczna metoda obrazowania medycznego. Badanie pozwala na dokładną ocenę narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach. Poznaj główne wskazania do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego.
Rezonans magnetyczny to badanie mające liczne zastosowania. Pacjent z reguły zostaje na nie skierowany, gdy w ramach wcześniej wykonanych testów i badań nie można jednoznacznie postawić rozpoznania. Z uwagi na wysoką dokładność rezonans magnetyczny rozwiewa wątpliwości dotyczące ostatecznej diagnozy. Badanie to pozwala bowiem z dużą dokładnością wykryć rozmaite nieprawidłowości i anomalie w obrębie ludzkiego działa.
W ramach obrazowania rezonansem magnetycznym zbadana może zostać każda część ciała. Niemniej najczęściej przeprowadza się badanie głowy, kręgosłupa, jamy brzusznej, klatki piersiowej. Należy w tym miejscu wspomnieć, że rezonans magnetyczny wykonuje się na podstawie skierowania na NFZ lub bez skierowania prywatnie. Więcej na temat tego badania można przeczytać tutaj: https://www.luxmed-diagnostyka.pl/dla-pacjentow/nasze-placowki/rzeszow/pracownia-rezonansu-magnetycznego-al-pilsudskiego-31.
Poniżej przedstawiono główne wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego poszczególnych narządów lub układów.
Rezonans magnetyczny głowy wskazany jest w przypadku podejrzenia guzów rdzenia kręgowego i innych nowotworów mózgu, urazów mózgu i czaszki po wypadkach, stwardnienia rozsianego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, chorób oczodołów, choroby Alzheimera, schorzeń przysadki mózgowej. Badanie rezonansu magnetycznego głowy zalecane jest w częstych i długo utrzymujących się bólach lub zawrotach głowy, szumach usznych, zaburzeniach równowagi, zaburzeniach świadomości, utratach przytomności, upośledzeniach w przewodnictwie nerwowym.
Rezonans magnetyczny kręgosłupa zalecany jest w razie przewlekłych i nagłych bólów pleców, dyskopatii, drętwienia kończyn. Badanie to wykorzystywane jest do zdiagnozowania, określenia zaawansowania czy efektów leczenia zmian zwyrodnieniowych, rozrostowych, zapalnych, nowotworowych, naczyniopochodnych w obrębie kręgosłupa, torbieli, jamistości czy przepuklin rdzenia kręgowego, rozszczepu kręgosłupa i innych wad wrodzonych. Rezonans magnetyczny kręgosłupa wykonuje się również w celu wykrycia zmian demielinizacyjnych (np. w przebiegu stwardnienia rozsianego).
Rezonans magnetyczny jamy brzusznej wskazany jest w przypadku podejrzenia nieprawidłowości:
Komentarze (0)
Zasady publikowania komentarzy