Mikołaj Pawlak, rzecznik praw dziecka, przypomniał na naszej antenie, że siedem dni w tygodniu czynny jest bezpłatny i anonimowy dziecięcy telefon zaufania.
To szczególnie ważne w sytuacjach kryzysowych, gdy dziecko czuje, że nie ma na kogo liczyć. Słyszymy o rosnącej liczbie samobójstw
- dodał gość Polskiego Radia Rzeszów.
W ubiegłym roku specjaliści odebrali ponad 54 tys. telefonów i ponad 10 tysięcy czatów internetowych od dzieci. Zadzwonić może także osoba dorosła w sprawie krzywdzonego dziecka. Telefon czynny jest przez całą dobę, numer 800 12 12 12. Porady udzielane są także w języku ukraińskim.
-Przestrzeganie praw dziecka monitoruje trwające od 2021 roku badanie jakości życia dzieci w Polsce - podkreślał nasz gość. Raport dotyczy m.in. zdrowia psychicznego, fizycznego, poglądu dzieci na szkołę i rodzinę.
Ciekawe wnioski płyną z badań wpływu wojny w Ukrainie. Pokazały, że dzieci zdały egzamin z człowieczeństwa pomagając uchodźcom. W przypadku Covid-19 okazało się m.in., że były zagubione, tęskniły za nauczycielami i kolegami.
Więcej na ten temat w rozmowie Grzegorza Janiszewskiego.
fot. brpd.gov.pl
Komentarze (0)
Zasady publikowania komentarzy