Audycje
GOŚĆ DNIA

Rozmowa z Mikołajem Pawlakiem, rzecznikiem praw dziecka

1 lut · 09:05
Rozmowa z Mikołajem Pawlakiem, rzecznikiem praw dziecka

Mikołaj Pawlak, rzecznik praw dziecka, przypomniał na naszej antenie, że siedem dni w tygodniu czynny jest bezpłatny i anonimowy dziecięcy telefon zaufania.

To szczególnie ważne w sytuacjach kryzysowych, gdy dziecko czuje, że nie ma na kogo liczyć. Słyszymy o rosnącej liczbie samobójstw  

- dodał gość Polskiego Radia Rzeszów.

W ubiegłym roku specjaliści odebrali ponad 54 tys. telefonów i ponad 10 tysięcy czatów internetowych od dzieci. Zadzwonić może także osoba dorosła w sprawie krzywdzonego dziecka. Telefon czynny jest przez całą dobę, numer  800 12 12 12. Porady udzielane są także w języku ukraińskim.

-Przestrzeganie praw dziecka monitoruje trwające od 2021 roku badanie jakości życia dzieci w Polsce - podkreślał nasz gość. Raport dotyczy m.in. zdrowia psychicznego, fizycznego, poglądu dzieci na szkołę i rodzinę.

Ciekawe wnioski płyną z badań wpływu wojny w Ukrainie. Pokazały, że dzieci zdały egzamin z człowieczeństwa pomagając uchodźcom. W przypadku Covid-19 okazało się m.in., że były zagubione, tęskniły za nauczycielami i kolegami.

Więcej na ten temat w rozmowie Grzegorza Janiszewskiego.

--:--
--:--

fot. brpd.gov.pl

1 lutego ·  09:05

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez