Audycje
ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Skąd wziąć pieniądze na samochód?

24 wrz · 10:51
Skąd wziąć pieniądze na samochód?

Zakup samochodu to poważny wydatek, w związku czym należy znaleźć odpowiedni sposób jego finansowania. Sposobów w tym przypadku jest kilka, ponieważ można skorzystać zarówno z kredytu na samochód, czy leasingu, jak i postawić na wynajem długoterminowy. Czym charakteryzują się te rozwiązania? Ich cechy znajdują się w niniejszym artykule.

Tradycyjny kredyt gotówkowy

Najbardziej oczywistym sposobem finansowania zakupu samochodu jest tradycyjny kredyt gotówkowy. Wynika to z faktu, że kredyty gotówkowe to z reguły produkty na dowolny cel, a co za tym idzie uzyskane w ten sposób środki można wykorzystać na zakup auta. Czym charakteryzuje się tego typu rozwiązanie? Otóż, zaciągając kredyt gotówkowy należy spłacić swoje zobowiązanie wraz w odsetkami w określonym umownie czasie. Warto również podkreślić, że zaciągając kredyt gotówkowy można pożyczyć większą kwotę, co pozwala przeznaczyć jej część na zakup samochodu, a resztę pieniędzy wykorzystać w inny sposób.

Specjalny kredyt na samochód

Banki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów posiadają w swoich ofertach również specjalne kredyty na samochód, a rozwiązania tego typu są dostępne pod linkiem: https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyt-samochodowy/. W tym miejscu należy podkreślić, że specjalny kredyt na samochód może przyjąć trzy formy, a mianowicie być oferowany jako tradycyjny kredyt na samochód, kredyt balonowy oraz kredyt typu 50/50 czy 3/33%. Tradycyjny kredyt na samochód działa podobnie do kredytu hipotecznego, ponieważ zabezpieczenie transakcji stanowi w tym przypadku kredytowane auto. Kredytobiorca spłaca natomiast miesięczne raty kapitałowo-odsetkowe przez okres określony w umowie.

Na czym polega kredyt balonowy na samochód? W tym przypadku następuje trzystopniowa zapłata za auto, ponieważ kredytobiorca wpłaca wkład początkowy (np. 20% wartości samochodu), następnie spłaca raty przez określony okres, a na koniec wpłaca ratę balonową (z reguły 20-30% wartości samochodu). Należy pamiętać, że rata balonowa może być wpłacona w całości lub rozbita na raty. Istnieje również możliwość pozostawienia auta w salonie, a jego wartość będzie podstawą wpłaty na nowy samochód, co sprawdza się w przypadku osób, które często zmieniają auta.

Ostatnim typem specjalnego kredytu na samochód jest kredyt 50/50 oraz jego warianty. W tym przypadku kredytobiorca wpłaca na początku 50% wartości auta, a drugie 50% spłaca po roku. Innym rozwiązaniem może być kredyt 3/33%, w przypadku którego 1/3 wpłacana jest od razu, a kolejne raty w wysokości 1/3 wartości pojazdu po roku oraz dwóch latach.

Zamiast kredytu - leasing

Zakup samochodu można sfinansować nie tylko kredytem, ale również leasingiem. Z pewnością nie każdy ma świadomość, że leasing samochodu to rozwiązanie dostępne zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. Na czym polega? Otóż auto nadal pozostaje własnością leasingodawcy, który udostępnia je swojemu klientowi w zamian za opłacanie rat leasingowych. W zależności od wymagań konieczne może być również dokonanie opłaty wstępnej, a po zakończeniu okresu trwania umowy leasingobiorca może wykupić auto na własność (za ustaloną wcześniej kwotę) lub zwrócić je właścicielowi, czyli firmie leasingowej. W przypadku przedsiębiorców zaletą jest także możliwość uzyskania korzyści podatkowych.

A może wynajem długoterminowy?

Alternatywą dla kredytu samochodowego oraz leasingu może być wynajem długoterminowy auta. W tym przypadku najemca może korzystać z samochodu w zamian za opłacanie miesięcznego czynszu. Auto pozostaje jednak cały czas własnością firmy oferującej wynajem samochodów, co sprawia, że to ona jest odpowiedzialna za jego naprawy, czy ubezpieczenia. Najem długoterminowy to opcja, w przypadku której umowa może zostać podpisana na okres od 24 do nawet 60 miesięcy. Jest to rozwiązanie dedykowane dla osób, które chcą korzystać z auta, a zarazem nie martwić się jego utrzymaniem, czy późniejszą odsprzedażą. Obowiązkiem najemcy jest jedynie użytkowanie samochodu zgodnie z przeznaczeniem oraz przestrzeganie określonego rocznego limitu kilometrów (po jego przekroczeniu należy dopłacić do abonamentu).

Podsumowując należy stwierdzić, że samochód można sfinansować na różne sposoby. W związku z tym warto wybrać rozwiązanie, które jest optymalnie dopasowane do indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych.

24 września ·  10:51

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez