Audycje
PRO PUBLICO BONO

Spadek inflacji. Kiedy nastąpi?

5 gru · 15:20
Spadek inflacji. Kiedy nastąpi?

Perspektywy trwałego spadku inflacji skomentowali na naszej antenie uczestnicy debaty "Pro publico bono". Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w listopadzie o 17,4 procent, licząc rok do roku. To pół punktu procentowego mniej niż w październiku.

W ocenie Tomasza Cyrana z Platformy Obywatelskiej ważne jest porównanie wskaźnika inflacji w krótszym okresie niż 12 miesięcy. Jak podkreśla przedstawiciel PO, inflacja liczona miesiąc do miesiąca wzrosła o 1 punkt procentowy. Jednocześnie podaje, że w całej strefie euro inflacja wynosi w granicach 10-11 procent.

Posłanka Maria Kurowska z Solidarnej Polski przypomina, że jej ugrupowanie chce zawieszenia tzw. unijnych opłat ETS, wynikających z handlu emisjami CO2. Według tego ugrupowania znacząco obniżyłoby to ceny ciepła i energii oraz wpłynęło pozytywnie na spadek inflacji, a także znacząco wspomogłoby polski budżet.

Z kolei zdaniem posła PSL Mieczysława Kasprzaka, problemem wpływającym na inflację w przyszłym roku, mimo działań osłonowych, będzie wzrost cent gazu np. dla przedsiębiorców, wynikający ze wzrostu VAT.

Według posła Andrzeja Szlachty spadek inflacji, mimo że niewielki, jest dobrą informacją dla Polaków, do tego dokłada się też wsparcie finansowe w różnych obszarach, przekazywane przez rząd.

fot. archiwum

Rozmowę prowadził Jerzy Pasierb.

5 grudnia ·  15:20

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez