Audycje
RADIOWA GALERIA POD ZEGAREM

Suren Vardanian w Radiowej Galerii pod Zegarem

21 lis · 12:01
Suren Vardanian w Radiowej Galerii pod Zegarem

Suren Vardanian urodził się w 1965 roku w Kirowakanie w Armenii.

Po ukończeniu szkoły średniej studia ekonomiczne w Erewaniu, od 1989 r. studia we Lwowie w Akademii drukarstwa na wydziale grafiki książkowej.

Od 1992 r. mieszka w Polsce. Zajmuje się ilustrowaniem książek, projektowaniem znaków graficznych, fotografią, liternictwem. Współpraca z agencjami reklamy, prasą, studiami filmów animowanych.

Na koncie ma ponad 200 publikacji, w tym trylogię o Panu Kleksie J. Brzechwy, ilustracje do książek Tuwima, Sztaudyngiera, Chotomskiej i innych, współczesnych polskich autorów; Berensewicza, Niemyckiego, jak również klasyków światowej literatury: braci Grimm, Poego, Twain’a, Swift’a, książek o Sherlocku Holmsie, Pinokio i wielu innych.

W ostatnich latach zilustrował także książki Agnieszki Chylińskiej.

Nawiązał też współpracę z ormiańskimi wydawcami i zilustrował kilka książek w języku ormiańskim. Obecnie pracuje nad okładkami e-booków z klasyką ormiańskiej literatury.

Dla wydawcy z Armenii opracowuje również ilustracje do Alicji w krainie czarów. Część ilustracji z tego cyklu została przedstawiona na wystawie w Brzesku, zatytułowanej „Alicja w krainie czarów według Salvadora Dali i Surena Vardaniana” Na wystawie prace te były pokazane razem z litografiami Salvadora Dali.

Od kilku lat pracuje nad projektem Ormiański Lwów, którego owocem stały się wystawy fotograficzne w Rzeszowie oraz Przemyślu, a także duża wystawa w Pałacu Sztuki we Lwowie (maj 2017 r.), gdzie zaprezentował fotografie oraz grafikę połączoną z kaligrafią.

Zrealizował osiemnaście wystaw indywidualnych, przedstawiających rysunek, malarstwo, fotografię, ilustracje do książek; m.in. w Rzeszowie, Legnicy, Wrocławiu, Tarnowie, Brzesku, Bielsku-Białej, Przemyślu, Lwowie, Starej Lubovni na Słowacji. Bierze udział w zbiorowych wystawach w Polsce (Myślenicach, Rybniku, Rzeszowie, Bielsku-Białej, Tuchowie, Orońsku i innych), na Słowacji (Koszycach, Medzylaborcach /muzeum A. Warhola /, Starej Lubovni i inn.), Kanadzie (corocznych wystawach sztuki miniaturowej /wyróżnienia w r.1989 i 1993, lll nagroda w kategorii rysunku w r. 1994).

Audycja Adama Głaczyńskiego.

--:--
--:--
21 listopada ·  12:01

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez