Audycje
ARTYZM WSZECHŚWIATA

AZORIAN- tajemnicza misja amerykańskiego wywiadu

19 sty · 21:00
AZORIAN- tajemnicza misja amerykańskiego wywiadu

W roku 1968, u wybrzeży USA radziecki, atomowy okręt podwodny K-129 zatonął, pełniąc szpiegowską misję. Od tego tragicznego zdarzenia nie upłynęło więcej niż dwa lata, gdy pracownicy amerykańskiego wywiadu zwrócili się z nietypową prośbą do właściciela i kapitana statku poszukującego ropy naftowej. Zdumionym marynarzom zlecono zlokalizowanie i wydobycie wraku sowieckiej jednostki. Agenci lojalnie uprzedzili całą załogę, że na pokładzie zatopionego okrętu  są nuklearne rakiety i torpedy, a siłownia jest pełna radioaktywnych izotopów.

Projekt otrzymał kryptonim "AZORIAN" i do dzisiaj pozostaje jednym z  najbardziej tajemniczych i ...kosztownych. Dlaczego tak bardzo zależało Amerykanom na wydobyciu statku z głębokości ponad 5000 metrów? Jaka rolę w całym przedsięwzięciu pełnili konserwatorzy ...papieru? Jak zareagowali amerykańscy admirałowie na widok radzieckich okrętów wojennych zbliżających się do amerykańskiego statku wydobywczego? Na te i na wiele innych pytań odpowie gość naszej audycji Grzegorz Lubański - kapitan Żeglugi Wielkiej i kierownik platform wiertniczych w jednej osobie. Kolejnym tematem rozmowy z kapitanem będzie wybuch platformy Deep Water Horizon, który przyczynił się do największej , ekologicznej katastrofy morskiej XX wieku. Porozmawiamy także o codziennym życiu załóg na pokładach statków, które zamiast masztów mają gigantyczne wieże wiertnicze i należą do jednych z największych na świecie jednostek pływających  po morzach i oceanach. Spróbujemy także znaleźć odpowiedź na pytania dotyczące przyszłości przemysłu rafineryjnego, związku jego rozwoju ze współczesną cywilizacją, alternatywnym wykorzystaniem istniejących, gigantycznych stalowych konstrukcji morskich platform w przemyśle kosmicznym, które według np. Elona Muska są znakomitymi polami startowymi i lądowiskami dla rakiet.

Przed Państwem kapitan Grzegorz Lubański. Fragmenty książki "Otchłań" czytają Julia Stężewska i Mateusz Górecki.

--:--
--:--

Artyzm Wszechświata- wiedza, nauka, technologia na morzach, oceanach, pod wodą, pod dnem, tam, gdzie ludzki wzrok nie sięga, ale ludzka myśl już tak i to od bardzo dawna.

fot. ilustracyjne

19 stycznia ·  21:00

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez