Audycje
ARTYZM WSZECHŚWIATA

Artyzm wszechświata – toruński radioteleskop i obserwacje naukowców

9 cze · 08:36
Artyzm wszechświata – toruński radioteleskop i obserwacje naukowców

Czy wiecie że... radioteleskop w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Piwnicach pod Toruniem to do niedawna jedno z czterech największych tego rodzaju narzędzi badawczych w Europie!

Obserwacje i prace naukowe toruńskich uczonych to pasmo sukcesów polskiej nauki, które nie byłyby możliwe bez ważącego... bagatela ponad 650 ton „drobiazgu” naszpikowanego elektroniką.

O pracy z tak skomplikowanym urządzeniem, o historii powstania tej placówki naukowej, o codziennym życiu radioastronoma a także o wielkim sukcesie na skalę światową prof. Mariana Szymczaka i grupy toruńskich naukowców opowie dr Paweł Wolak – od lat prowadzący obserwacje w RT4 będąc jednocześnie jednym z trzech opiekunów Radioteleskopu.

Trochę historii, czyli słowo o dziejach budowy Radioteleskopu RT4 też musi być i będzie!

Autorzy programu poszukują odpowiedzi m.in na pytania:

Jaką role odegra teleskop w obserwacjach gazowego olbrzyma Jowisza?

Dlaczego radioastronomowie kierowali anteny w stronę księżyców Ganimedesa, Kallisto i Europy?

Czy istnieją olbrzymie oceany wodne pod lodową powierzchnią księżyców Jowisza?

Dlaczego toruński radioteleskop będzie śledził tor lotu sondy Juice?

GOŚĆ PROGRAMU: dr Paweł Wolak

Dr Paweł Wolak jest naukowcem odważnie patrzącym w stronę nieba i gwiazd a jednocześnie mocno stąpającym nogami po Ziemi. Bez reszty oddany pracy badawczej z równie wielką pasją poświęca każdą wolną chwilę  popularyzacji zagadnień astronomii i nauki. Do obowiązków własnej pracy naukowej, wykładów akademickich, spotkań z miłośnikami odkrywania tajemnic nieba dodać należy codzienną, skrupulatnie mrówczą opiekę techniczną nad wszystkimi urządzeniami Radioteleskopu począwszy od przysłowiowego nasmarowania śrubki a skończywszy na trosce o poprawne funkcjonowanie najbardziej zaawansowanych technologicznie czujników rejestrujących informacje płynące z kosmosu.

CIEKAWOSTKI:

  • W audycji będzie można „podsłuchać kosmos” – zaprezentujemy autentyczne dźwięki z przestrzeni jakie emitują ciała niebieskie np. pulsar – to tylko w naszej audycji!
  • Urządzenia toruńskiego radioteleskopu wymagają chłodzenia do temperatury -265 stopni poniżej zera!
  • Toruńscy naukowcy odkryli w przestrzeni kosmicznej... parę wodną i obłoki alkoholu!
  • Radioteleskop w Arecibo zbudowany ponad 60 lat temu, był największym tego rodzaju urządzeniem na świecie. Czasza jego anteny miała średnicę 305 metrów!

Mówił Krystian Nehrebecki.

--:--
--:--

Fot. archiwum

9 czerwca ·  08:36

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez