Audycje
RADIOWA HISTORIA SZTUKI

Ulica Franciszka Smolki w Przemyślu

10 sty · 18:38
Ulica Franciszka Smolki w Przemyślu

Ulica Smolki w Przemyślu ( dawniej ul. Cicha) to w przeszłości jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic miasta. Pod koniec XIX w. i w I połowie XX wieku zamieszkiwali ją na ogół zamożni mieszkańcy Przemyśl.

Powstawały tu imponujące kamienice i wille, w tamtym czasie nowoczesne i komfortowe. Najokazalszy z budynków zbudowany w stylu secesyjnym, jest zwieńczony hełmem. To kamienica nr 22 będąca dawniej własnością Eugeniusza Grandowskiego. Warto także zobaczyć ukrytą za nią w głębi charakterystyczną willę nr 20 z końca XIX wieku, również dawną własność Grandowskich. Przed willą zachowała się stara studnia z pompą. Z kolei fasadę budynku nr 24, zdobią płaskorzeźby smoków a kamienica nr 26 z ma oryginalny, drewniany ganek. Po drugiej stronie ulicy zobaczymy duży, XIX-wieczny budynek nr 13, czyli dawne koszary 1 batalionu 18. pułku obrony krajowej cesarsko-królewskiej armii. Mieścił się tam także wojskowy odwach, w którym miał być przesłuchiwany sam Dobry Wojak Szwejk. Sąsiedni budynek nr 11 był podczas I wojny światowej siedzibą komendy 45. brygady Honwedów.

Dzisiaj mieszkania, kamienice i wille na ulicy Smolki wymagają remontu, nie zmienia to faktu, że są cennymi obiektami historycznymi. Wiele z nich kryje niezwykłe historie i tajemnice, sama zaś zabudowa ulicy Smolki, jest znakomitym przykładem rodzącego się w Przemyślu pod koniec XIX w. kapitalizmu i początków ruchu deweloperskiego w mieście.

Fragmenty opisu. Dariusz Hop, „Nasz Przemyśl”, marzec 2008 (Nr 42)

Z inżynier architekt Natalią Stojak rozmawia Adam Głaczyński.

--:--
--:--

Fot. N. Stojak, A. Głaczyński

10 stycznia ·  18:38

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez