Audycje
OKOLICE KULTURY

Radiowa Historia sztuki – „Miasto idealne’’

21 lip · 13:19
Radiowa Historia sztuki – „Miasto idealne’’

„Miasto idealne” to marzenie wielu filozofów, architektów, artystów i polityków. Zakładali oni teoretyczne, ale też praktyczne, planowanie wszystkich elementów, w których miał poruszać się człowiek podporządkowane zasadom gospodarczym, społecznym i politycznym, a także nierzadko estetycznym. „Miasta idealne” powstawały przede wszystkim w okresie renesansu – przykładem może być włoska Palma Nova, holenderskie Brielle, czy polski Zamość.

Renesansowe miasto projektowano na planie idealnie symetrycznym, który bardzo często nie miał wiele wspólnego ze strukturą kształtowaną przez bieżące potrzeby miejskiego życia.

Wiele miast idealnych powstało także w epoce baroku jako osiedla związane z rezydencją władcy absolutnego lub jako założenia obronne. Przykładami są tutaj min. Karlsruhe czy Mannheim. Miasta idealne epoki oświecenia i XIX wieku wiązały się z rodzącymi się nowymi ideami społecznymi i postępującą industrializacją. W Polsce w okres socrealizmu przyniósł realizację miasta idealnego w postaci neobarokowo-neorenesansowo-neoklasycystycznej Nowej Huty.

W XX w. architektura modernizmu również zmagała się z ideą „Miasta idealnego”, realizowana była na wielką skalę w takich miastach jak brazylijska Brasilia. Marzenia o idealnej aglomeracji spełniają się także w XXI wieku i wiążą się z silną pozycją władzy o zapędach dyktatorskich, najlepszym przykładem jest miasto Nur- Sułtan – stolica Kazachstanu. Jeszcze do 2019 roku miasto nosiło nazwę Astana. Dziś jego architektura i zagospodarowanie przestrzenne mam być przede wszystkim kojarzone z prezydentem kraju Nursułtanem Nazarbajewem.

O „Miastach idealnych” rozmawiają kustosz dr Michał Rut, kierownik działu sztuki w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie i Adam Głaczyński.

--:--
--:--

Palmanova:

Zamość:

Nur Sułtan:

Brasília:

Fot. Adam Głaczyński, Wikipedia

21 lipca ·  13:19

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez