Audycje
KIEDY NADCHODZI JESIEŃ

"Wesele Krzemienickie" - 75 lat

20 wrz · 16:32
"Wesele Krzemienickie" - 75 lat

Zespół  Regionalny „Wesele Krzemienickie” jest jednym z najdłużej działających zespołów regionalnych w województwie podkarpackim. Jest także spektaklem obrzędów wesela wiejskiego z okolic Łańcuta z przełomu  XIX i XX wieku,   prezentowanym bez przerwy od maja 1947 roku. U źródeł powstania zespołu było pragnienie ocalenia dla przyszłych pokoleń barwnych tradycji weselnych, które bezpowrotnie przerwała I wojna światowa. Zrzeszeni w wielopokoleniowym zespole mieszkańcy Krzemienicy w przygotowanym przez Józefa Kluza spektaklu, wiernie oddają klimat dawnych, trwających tydzień wesel, gdzie każdy gest i każde słowo miało znaczenie symboliczne. Wszystkie elementy inscenizacji zostały zachowane w niezmienionym kształcie dzięki szczegółowym zapisom monograficznym, a także  wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie. W tym roku Zespół  Regionalny „Wesele Krzemienickie” świętuje 75-lecie swojej działalności. Częścią obchodów była gra terenowa zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Czarnej pod hasłem "Odkrywcy krzemienickich tradycji”.

Uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach, m.in smażenia powideł u państwa Małgorzaty i Kazimerza Balawendrów, a także pieczenia szyszek weselnych w Ośrodku Kultury w Krzemienicy prowadzonych przez panie Martę Buk i Marię Balawender.

--:--
--:--

Anna Leśniewska rozmawia z Katarzyną Gargałą dyr. Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Czarnej koło Łańcuta, a także uczestnikami gry terenowej.

--:--
--:--
--:--
--:--

Patronem wydarzenia jest Polskie Radio Rzeszów.

20 września ·  16:32

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez