Audycje
ŚWIAT SIĘ ZMIENIA

Wielokulturowe dziedzictwo Bieszczadów i Beskidu Niskiego

29 lis · 09:11
Wielokulturowe dziedzictwo Bieszczadów i Beskidu Niskiego

Podkarpacie przez setki lat było regionem wielokulturowym i wielowyznaniowym i to właśnie różnorodność etniczna i religijna decydowała o specyfice tych ziem. Koniec tego świata wyznaczyły tragiczne wydarzenia II wojny światowej i jej konsekwencje.

O tym, jak zmieniał się krajobraz kulturowy obecnego województwa podkarpackiego, opowiedzieli goście audycji „Świat się zmienia” – prelegenci przedsięwzięcia edukacyjnego w Klubie Funkcjonariusza Zakładu Karnego w Łupkowie pt. „Wielokulturowe dziedzictwo Bieszczadów i Beskidu Niskiego do końca II Wojny Światowej”. Cykl spotkań dla osadzonych z tego zakładu, funkcjonariuszy i zaproszonych gości zorganizowało od dnia 25 października do 18 listopada 2021 r. Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami. Spotkania dotyczyły kultury żydowskiej, łemkowskiej i romskiej. To Karpacka inicjatywa lokalna współfinansowana ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 za pośrednictwem Stowarzyszenia „Pro Carpathia”.

Współpraca z Zakładem Karnym w Łupkowie odbywa się w ramach projektu naukowo dydaktycznego „Edukacja historyczna w służbie resocjalizacji”, na mocy porozumienia Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Rzeszowie i Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami.

--:--
--:--

Fot. archiwum

29 listopada ·  09:11

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez