Audycje
DYSKUSYJNY KLUB RADIOWY

Wizyta w obserwatorium astronomicznym w Jaśle

24 sie · 11:27
Wizyta w obserwatorium astronomicznym w Jaśle

Od kiedy stąpamy po naszej planecie, zawsze fascynowały nas zjawiska przyrodnicze, zwłaszcza dziejące się nad naszymi głowami, a szczególnie - te dalekie, wręcz nieosiągalne. Z biegiem lat obserwacje Słońca, Księżyca, planet, galaktyk, komet i meteorów stały się pasją, ale i nauką, dzięki której lepiej poznajemy swoje pochodzenie, możemy określić swoje położenie geograficzne i kosmiczne, a nade wszystko - ta wzbogacana ciągle wiedza pozwala na przewidywanie najbliższych zdarzeń na nieboskłonie, a także - co pewnie istotniejsze - na rozwój nowoczesnych technologii. Marzenia o podróżach międzygwiezdnych nadal inspirują artystów, pisarzy oraz naukowców i pasjonatów. W przypadku tych ostatnich - astronomia wydaje się być znakomitym łącznikiem między ekspertami a miłośnikami niemal w każdym wieku, i prawie w każdej części świata.

Tego wieczoru odwiedziliśmy działające od dwunastu lat obserwatorium astronomiczne w Jaśle, by porozmawiać jedynie o wycinku tej pasji, ale może i zachęcić Państwa do kierowania wzroku w stronę gwiazd.

--:--
--:--

Część 1

--:--
--:--

Część 2

Gośćmi Romana Adamskiego byli: profesor-nauczyciel fizyki Ryszard Prajsnar, inicjator budowy obserwatorium w Jaśle; Roman Klara, fizyk z krośnieńskiego oddziału Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli; Wacław Moskal z Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, szef krośnieńskiego oddziału PTMA.

fot. Roman Adamski

24 sierpnia ·  11:27

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez