W Galerii Pod Ratuszem w Rzeszowie można oglądać wystawę zatytułowaną „Nosiwody”. To ekspozycja prac Józefa Wilkonia, jednego z najwybitniejszych polskich ilustratorów, malarzy i rzeźbiarzy. Prezentowane obrazy to dzieła z wczesnego okresu twórczości artysty, powstały w latach 1956-1958.
Józef Wilkoń urodził się w Bogucicach k. Wieliczki, ale dzieciństwo i młodość spędził w Podzwierzyńcu koło Łańcuta, skąd pochodzą jego dziadkowie i rodzice. Ukończył krakowską ASP oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskując dwa dyplomy. W 1956 wyjechał z Krakowa do Warszawy. W 1960 roku w warszawskiej Galerii ZPAP odbyła się pierwsza indywidualna wystawa artysty.
Należał także do ‘’Grup XIV-stu”. Była to formacja młodych artystów, którzy przybyli do Rzeszowa tuż po studiach w 1955 roku i zaproponowali zupełnie inną niż obowiązująca wizję sztuki i tworzenia dzieł plastycznych. ‘’Grup XIV-stu” przyczyniła się także do powołania w Rzeszowie ‘’Domu Sztuki – dzisiejszego BWA.
Dokonania artystyczne Józefa Wilkonia to ilustracje do ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych. Współpracował m.in. z Naszą Księgarnią, Czytelnikiem, Wydawnictwem Literackim, Krajową Agencją Wydawniczą, wydawnictwem Flammarion (Paryż), Middelhauve Verlag (Kolonia), Loewes Verlag (Bayeruth), Kinderbuchverlag (Berlin), Parabel Verlag (Monachium), Atlantis Verlag (Zurych) i Greek Peace Publishers (Tokio). Książki z jego ilustracjami przetłumaczono na ponad 20 języków.
Kilka dni temu Józef Wilkoń obchodził 93 urodziny.
Jego wystawa „Nosiwody” jest jednocześnie ekspozycją jubileuszową Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Działająca w Rzeszowie od 15 lat Zachęta promuje sztukę artystów naszego regionu. Przygotowała już 166 wystaw, 18 międzynarodowych plenerów malarskich w Boguchwale, a także wydała m.in. cztery tomy ‘’Sztuki Podkarpacia’’.
Relacja z wernisażu Adama Głaczyńskiego.
fot. M. Szarek, W. Nowacki, A. Głaczyński, BWA Rzeszów
Komentarze (0)
Zasady publikowania komentarzy