Audycje
OKOLICE KULTURY

Wystawa Józefa Wilkonia z okazji 15-lecia Podkarpackiej Zachęty

1 mar · 10:31
Wystawa Józefa Wilkonia z okazji 15-lecia Podkarpackiej Zachęty

W Galerii Pod Ratuszem w Rzeszowie można oglądać wystawę zatytułowaną „Nosiwody”. To ekspozycja prac Józefa Wilkonia, jednego z najwybitniejszych polskich ilustratorów, malarzy i rzeźbiarzy. Prezentowane obrazy to dzieła z wczesnego okresu twórczości artysty, powstały w latach 1956-1958.

Józef Wilkoń urodził się w Bogucicach k. Wieliczki, ale dzieciństwo i młodość spędził w Podzwierzyńcu koło Łańcuta, skąd pochodzą jego dziadkowie i rodzice. Ukończył krakowską ASP oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskując dwa dyplomy. W 1956 wyjechał z Krakowa do Warszawy. W 1960 roku w warszawskiej Galerii ZPAP odbyła się pierwsza indywidualna wystawa artysty.

Należał także do ‘’Grup XIV-stu”. Była to formacja młodych artystów, którzy przybyli do Rzeszowa tuż po studiach w 1955 roku i zaproponowali zupełnie inną niż obowiązująca wizję sztuki i tworzenia dzieł plastycznych. ‘’Grup XIV-stu” przyczyniła się także do powołania w Rzeszowie ‘’Domu Sztuki – dzisiejszego BWA.

Dokonania artystyczne Józefa Wilkonia to ilustracje do ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych. Współpracował m.in. z Naszą Księgarnią, Czytelnikiem, Wydawnictwem Literackim, Krajową Agencją Wydawniczą, wydawnictwem Flammarion (Paryż), Middelhauve Verlag (Kolonia), Loewes Verlag (Bayeruth), Kinderbuchverlag (Berlin), Parabel Verlag (Monachium), Atlantis Verlag (Zurych) i Greek Peace Publishers (Tokio).  Książki z jego ilustracjami przetłumaczono na ponad 20 języków.

Kilka dni temu Józef Wilkoń obchodził 93 urodziny.

Jego wystawa „Nosiwody” jest jednocześnie ekspozycją jubileuszową Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Działająca w Rzeszowie od 15 lat Zachęta promuje sztukę artystów naszego regionu. Przygotowała już 166 wystaw, 18 międzynarodowych plenerów malarskich w Boguchwale, a także wydała m.in. cztery tomy ‘’Sztuki Podkarpacia’’.

Relacja z wernisażu Adama Głaczyńskiego.

--:--
--:--

fot. M. Szarek, W. Nowacki, A. Głaczyński, BWA Rzeszów

1 marca ·  10:31

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez