Audycje
OKOLICE KULTURY

Wystawa jubileuszowa Ryszarda Dudka w BWA w Rzeszowie

6 maj · 16:08
Wystawa jubileuszowa Ryszarda Dudka w BWA w Rzeszowie

W BWA w Rzeszowie można oglądać jubileuszową wystawę prac Ryszarda Dudka. To jeden z najbardziej znanych i cenionych w naszym regionie malarzy, który tworzy swoje działania artystyczne rozpoczął 50 lat temu.

Ryszard Dudek urodził się w 1947 roku w Połomi. Jest Absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Studia artystyczne ukończył na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1972 r. w pracowni prof. Czesława Rzepińskiego, za który otrzymał nagrodę – stypendium Ministra Kultury i Sztuki RP. W latach 1982 – 2005 pracował jako nauczyciel rysunku i malarstwa w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie.  W latach 2006 - 2017 pełnił funkcję dyrektora Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie. Od ukończenia studiów zorganizował ponad 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Od 1972 do dziś brał udział w ponad 200 wystawach okręgowych, konkursach, plenerach ogólnopolskich i międzynarodowych m.in.: Polska, Francja, Niemcy, USA, Czechy, Słowacja, Szwecja, Ukraina, Litwa, Węgry, Bułgaria, Egipt, Belgia, Korea Płd., Kazachstan, Peru. Komisarz wystaw: „Jesienne Konfrontacje", „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku", prezentacji polskiej sztuki za granicą (Belgia, Rumunia, Grecja, Słowacja, Litwa) oraz międzynarodowych plenerów w Niebylcu. Juror kilkudziesięciu konkursów w Polsce i w regionie Podkarpacia.
Laureat 35 nagród i wyróżnień w konkursach malarskich w Rzeszowie, w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych, galerii i muzeów w Polsce, USA, Francji, Niemczech, Szwecji, Czechach, Słowacji, na Węgrzech, na Litwie, Japonii, Monako, Austrii, Szwajcarii, Korei Płd., Finlandii i Grecji.

Z Ryszardem Dudkiem rozmawiał Adam Głaczyński.

--:--
--:--

Fot. Andrzej Błoński

6 maja ·  16:08

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez