Audycje
OKOLICE KULTURY

Wystawa "Majster i uczniowie"

22 wrz · 17:39
Wystawa "Majster i uczniowie"

W Muzeum Okręgowym w Rzeszowie można oglądać z wystawę jubileuszową ukazującą dorobek 45-lat pracy twórczej pochodzącego z Łańcuta Krzysztofa Panasa, cenionego w Polsce, jak i poza granicami kraju płatnerza. Krzysztof Panas specjalizuje się w wykonywaniu historycznej białej broni polskiej, a także orientalnej oraz broni egzotycznej z odległych epok i krajów. Swe wyroby wykonuje technikami tradycyjnymi. Od wielu lat jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Kowali. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą, gdzie zdobył wiele wyróżnień i medali. Jego prace znajdują się w ponad trzydziestu krajach świata. W 1985 roku Minister Kultury i Sztuki nadał mu honorowy tytuł „mistrza rzemiosła”.


Wystawa zorganizowana została w oparciu o zbiory Krzysztofa Panasa oraz Jego uczniów: Stanisława Maziarza, Marcina Kostkę, Mariusza Wywrockiego, Bernarda Górnego, Krzysztofa Górnego oraz Marcina Kościaka. Partnerem w realizacji przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Polskich Artystów Kowali SPAK. Prezentowana ekspozycja stanowić ma również doskonałą okazję do przybliżenia historii polskiego oręża oraz porównania polskiej broni białej z analogiczną bronią pochodzącą bardzo często z odległych części świata. Celem tego jubileuszowego przedsięwzięcia jest ponadto propagowania zanikającego rzemiosła zgodnego z dawną sztuką i tradycją.

Wystawa prezentowana będzie do 28.02.2023r.

Z Krzysztofem Panasem, Marcinem Kościakiem i Rafałem Kocołem kierownikiem Działu Historycznego Muzeum Okręgowego w Rzeszowie rozmawia Adam Głaczyński.

--:--
--:--

fot. T. Poźniak i A. Głaczyński

22 września ·  17:39

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez