Audycje
GOŚĆ DNIA

Czy Ukraina powinna zostać wsparta Leopardami? Rozmowa z podkarpackimi politykami

23 sty · 09:31
Czy Ukraina powinna zostać wsparta Leopardami? Rozmowa z podkarpackimi politykami

Podkarpaccy politycy, przedstawiciele ugrupowań reprezentowanych w parlamencie, skomentowali na naszej antenie ostatnie deklaracje polityków niemieckich w sprawie możliwości przekazania Ukrainie czołgów Leopard. W piątek podczas spotkania państw wspierających Ukrainę w Rammstein taka decyzja nie zapadła, ale wczoraj minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock zadeklarowała, że strona niemiecka nie będzie się sprzeciwiać dostarczeniu ich Ukrainie przez Polskę.

Jak powiedział poseł Lewicy Wiesław Buż, Lewica w pełni popiera polską pomoc dla Ukrainy. Deklaruje też wsparcie polityczne, m.in. podczas rozmów z niemieckimi politykami. Według posła Andrzeja Szlachty z PiS, dla Polski ważne jest obecnie zdynamizowanie działań dotyczących dostaw ciężkiego sprzętu na Ukrainę.

Posłowie odnieśli się także do ewentualnych zmian w ustawie wiatrakowej oraz regulaminu Sejmu w sprawie likwidacji bądź ograniczenia możliwości zgłaszania projektów ustaw bez konsultacji. Te zmiany są kolejnymi kamieniami milowymi w drodze do odblokowania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Według posła Buża w sprawie ustawy wiatrakowej płyną dobre sygnały, chociaż można było zmienić ją wcześniej, podobnie jak sejmowy regulamin. Poseł Andrzej Szlachta podkreśla, że celem PiS jest, by pieniądze z KPO szybko trafiły do Polski, dlatego dąży do kompromisu w różnych kwestiach. Jak powiedział parlamentarzysta, zapisy ustawy wiatrakowej dotyczące odległości wiatraków od zabudowań były przyjęte w przeszłości pod wpływem nacisków mieszkańców. Teraz, po konsultacjach z ekspertami zapisy te mogą zostać nieco złagodzone.

Więcej w rozmowie dnia, na którą zaprasza Jerzy Pasierb.

--:--
--:--
23 stycznia ·  09:31

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez