Muzyka
PŁYTA TYGODNIA

Bogusław Nowicki i album „To co pierwsze, najważniejsze”

13 wrz · 10:30
Bogusław Nowicki i album „To co pierwsze, najważniejsze”

Bogusław Nowicki

Literat, autor tekstów kilkuset piosenek i utworów satyrycznych, kompozytor, wykonawca piosenki autorskiej, dziennikarz radiowy, występuje z koncertami zatytułowanymi PIOSENKI Z TEKSTEM.

Tytuł ów Nowicki wymyślił dla swojej audycji w radiowej Trójce.

„To co pierwsze, najważniejsze” – to najnowszy album muzyka, którego zawartość on sam określił (właśnie za tytułem swojej „trójkowej” audycji) jako piosenki z tekstem.

Album jest brzmieniowo zanurzony w akustyczno-elektronicznym instrumentarium, intryguje refleksyjnymi nastrojami, historiami z przymrużeniem oka czy energią bitów z niepokorną narracją. To wyjątkowo świeży i nowy odcień piosenki literackiej, pozornie oderwany od jej tradycyjnego korzenia, wciąż jednak bezsprzecznie wierny nieco cohenowskiej wymowie tekstów i muzyki.

Na specjalną uwagę zasługuje bonus track – piosenka Boba Dylana pt. „Duquesne Whistle”, pochodząca w oryginale z jednej z najciekawszych pozycji w repertuarze noblisty – płyty Tempest.

Bogusław Nowicki uzyskał z managementu Boba Dylana autoryzację własnego tłumaczena piosenki na język polski, wraz z serdecznymi życzeniami powodzenia dla swojego wydawnictwa.


Playlista albumu:

 • To, co pierwsze
 • Polityk
 • Posłuchaj Aniołku
 • Ja wiem
 • Brzydka dziewczyna
 • Dobry kurs
 • Drzewo jak drzewo
 • Sen się spełnił
 • Chciała Zuzia ciasto piec
 • Życie to jest podroż

Bonus track:

 • Duquesne Whistle (z rep. Boba Dylana)

Aranżacje / Produkcja / Miks / Mastering – Witold Karolak
Nagrań dokonano w Magnetic Studio w 2019 r.
Executive Producer  – Bogusław Nowicki


O płycie – Bożena Chodyniecka

Ciepły głos, ostatnio z lekką chrypką, więc nawet jeśli Nowickiego nie znasz osobiście, w jakiś magiczny sposób od razu staje ci się bliski. Boguś mówi przekonująco: Dasz radę! Jego piosenki dają porządną porcję optymizmu. „Będziesz wiedział, jak żyć, kogo kochać, o czym śnić, dokąd zwiewać…” Nowicki opisuje swoje bliskie i dalsze krajobrazy, w nich ukochana, syn, dom. Jest refleksja o bliskich, ale i dalekich światach, sprawach prostych, może i banalnych. Ale jest także w tych piosenkach atmosfera odległych podróży, nieodłącznego autorowi żeglowania i zwyczajny zachwyt światem.
Wybierz swój dobry kurs, masz płynąć wciąż do przodu i już

– mówi sobie i nam Nowicki.

Nieraz całkiem poważnie, nieraz z uśmiechem, psotą, żartem.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jako artysta – satyryk tworzył utwory ośmieszające i kontestujące schyłek socjalistycznej rzeczywistości, zdobywał nagrody na festiwalach (studenckie, opolskie) przy nieustannych utarczkach z cenzurą, aby po stanie wojennym ostatecznie otrzymać zakaz występów.

Autor ballad z kręgu piosenki autorskiej i literackiej, wokalista, wykonawca, kompozytor. Występował z sukcesami na przeglądach i konkursach studenckich, w tym m.in. Ogólnopolskiej Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie, Yapa i Bazuna. Jedna z jego najbardziej znanych piosenek z tego okresu to „Gawędziarze”, „Przemijanie”. Oprócz piosenek pisanych dla siebie, Bogusław Nowicki tworzy teksty dla innych artystów, śpiewających w najróżniejszych stylach.

Występował w programach telewizyjnych (m.in. krakowskie Spotkania z Balladą, Turnieje Kabaretowe, autorski recital „Ja i ten świat”, reżyserii Pawła Karpińskiego), występy na festiwalach w Opolu, gdzie zdobył nagrodę za piosenkę „Teoretyrada” zaprezentowaną w pamiętnym kabaretonie „Ostry dyżur”. Jak się później okazało, było to jedyne publiczne wykonanie tego utworu, natychmiast objętego zakazem prezentacji w mediach i na scenie.

W 1983 roku podjął pracę w Polskim Radiu, realizując autorskie audycje, m.in. „Piosenki z Tekstem”, wygłaszał felietony i recenzje teatralne. W tym czasie również tworzył Telewizję Kablową Kielce, będąc jednocześnie jej redaktorem naczelnym. Redagował i prowadził audycje w programach Polskiego Radia. Wcześniej, we współpracy z Telewizją Kraków realizował programy kabaretowe i rozrywkowe, w których brał udział. W latach 2004–2008 Prezes Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR, Sekretarz Polskiej Rady Muzyki powołany do Rady Pozarządowych Organizacji Kulturalnych przez Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej. Od 2005 do chwili obecnej członek władz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, w latach 2005–2013 członek Zarządu Głównego, a w latach 2009–2013 Przewodniczący Sekcji Literackiej Stowarzyszenia. Od 2013 roku pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W 2010 wszedł w skład komitetu poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.

W 2010 był wśród założycieli Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza, w skład którego weszli niektórzy członkowie warszawskiego komitetu poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.

Bogusław Nowicki:

Brakuje dziś społeczeństwu chęci poszukiwania czegoś dla siebie.

Fot. materiały prasowe

13 września ·  10:30

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez