Muzyka
PŁYTA TYGODNIA

KUKULSKA MTV Unplugged

16 maj · 09:12
KUKULSKA MTV Unplugged

Po blisko pięciu miesiącach od koncertu Natalia Kukulska MTV Unplugged, który 21 grudnia 2021 r. odbył się w warszawskiej Scenie Relax, swoją premierę ma pierwszy w dorobku wokalistki album live.  Koncerty MTV Unplugged to bez wątpienia znacząca część historii współczesnej muzyki. Format zapoczątkowany przez amerykańską stację telewizyjną pod koniec lat 80, przez dekady gromadził topowych artystów, którzy swoje utwory prezentowali "bez prądu". Do listy takich wykonawców jak m.in. Mariah Carey, Nirvana, Alicia Keys, Eric Clapton czy - z rodzimego rynku muzycznego - Kayah, Hey, Brodka czy Zalewski dołączyła właśnie Natalia Kukulska.  Swój rok jubileuszowy - 25 lat od premiery "dorosłego” debiutu, którym był album „Światło” - wokalistka zakończyła na deskach Sceny Relax, gdzie w towarzystwie wspaniałych muzyków zagrała koncert w formacie MTV Unplugged. Na tę okoliczność skład zespołu został poszerzony (na scenie towarzyszyć Natalii będzie aż 11 muzyków) i urozmaicony o ciekawe instrumentarium. Koncepcję muzyczną koncertu Natalia stworzyła wraz z Archie Shevskim - producentem i muzykiem, z którym pracuje od lat. Archie jest też autorem aranżacji oraz zagrał na pianinie i wurlitzerze. Na gitarze akustycznej usłyszymy Artura BooBoo Twarowskiego a na Moog’u Marcina Małego Górnego. W sekcji instrumentów perkusyjnych znajdują się: perkusja (Michał Dąbrówka), marimba (Jan Dąbrówka), i handpany (Michał Pękosz), w sekcji instrumentów dętych ciekawy zestaw stanowi: waltornia (Mikołaj Grott), klarnet basowy (Tomasz Żymła) i flet (Tomasz Duda). Ważnym elementem całej muzycznej oprawy jest sekcja wokalna, a w niej znakomici - Kasia Rościńska, Ola Nowak i Archie Shevski.  Wisienką na torcie tego niezwykłego składu byli zaproszeni przez artystkę goście.Dzięki temu usłyszymy wyjątkowe duety z Natalią Szroeder i Igorem Herbutem.Zasadą takich koncertów jest również wzięcie na warsztat coveru. Propozycja artystki wydaje się być zaskakująca - to utwór z repertuaru "wczesnego" Bajmu - “Nie ma wody na pustyni”. Jego żywiołowe wykonanie urozmaica szeroką listę wybranych piosenek, na której usłyszymy zarówno największe przeboje, jak i mniej znane, a nawet nowe utwory z wydanej w zeszłym roku EP-ki “Jednogłośna”. Pełna lista utworów wygląda następująco: 1. Bezdomni bez siebie2. Halo tu Ziemia3. Miau4. To jest komiks5. Decymy6. Pióropusz7. Kobieta | feat. Natalia Szroeder8. Jednogłośna9. W biegu10. Pół na pół | feat. Archie Shevsky11. Im więcej Ciebie tym mniej12. Osobno czy razem | feat. Igor Herbut13. Nie ma wody na pustyni14. Ostatnia prosta15. My16. Piosenka światłoczuła

Album jest dostępny we wszystkich serwisach streamingowych: https://agoramuzyka.ffm.to/KukulskaMTV  

Album do kupienia w na płycie CD: https://cutt.ly/sHwgTf9

MTV Unplugged to - oprócz akustycznych brzmień i muzyki w roli głównej bez zbędnych zabiegów produkcyjnych - oprawa wizualna. Cały koncept na nią to zabawa geometrią i światłem, co stworzyło niepowtarzalny obraz każdego utworu i pewną intymność wspólnego świata. Kontynuacją tych działań jest niezwykłe wydanie albumu. Natalia przyzwyczaiła już swoich fanów do dbałości o każdy detal wydawanych przez nią płyt. Tak jest i tym razem - sięgając po krążek Kukulska MTV Unplugged, odbiorca będzie miał szansę zobaczyć obszerną fotorelację z koncertu autorstwa Marty Wojtal i Dominika Malika w dołączonej książeczce. Wszystko to w zaskakującej oprawie stworzonej przez grafika- Adama Żebrowskiego.  

Pierwszym singlem promującym wydawnictwo został utwór "Decymy". Piosenka znalazła się na piątym solowym albumie wokalistki pt. "Natalia Kukulska" wydanym w 2003 roku. Jego popularność ciągle nie gaśnie, a przesłanie wydaje się być bardzo aktualne. “To nic, że oczy pełne łez, i tak nadejdzie nowy dzień…" to słowa niosące nadzieję, które dla wielu stały się mottem w życiu.Kompozycja Natalii Kukulskiej i Michała Dąbrówki ze słowami Ryszarda Kunce doczekała się też wielu wykonań, które można znaleźć w Internecie.Wybór tej piosenki, w niepewnych i trudnych czasach, jest nieprzypadkowy. Intencją Natalii jest by utwór dawał ukojenie, podnosił na duchu i był - szczególnie teraz - “piosenką pocieszycielką”, jak nazywają go fani.  Drugą odsłoną albumu jest dobrze znany wszystkim przebój z 1997 roku - "W biegu". Utwór skomponowany przez Wojciecha Olszaka z tekstem Ryszarda Kunce pochodzi z drugiego, multiplatynowego albumu Natalii - "Puls". Piosenka szybko wdarła się na szczyty list przebojów i zawładnęła niejednym parkietem stając się jednym z największych hitów końcówki lat 90-tych. Sentymentalna podróż w 25-lecie powstania płyty, odsłania nową aranżację utworu, niepozbawioną jednak energii znanej z oryginalnego wykonania. Promocji płyty towarzyszy również seria koncertów, która zaplanowana jest już na jesień tego roku. Pierwszym z ogłoszonych wydarzeń jest Warszawa, gdzie ponownie na deskach Sceny Relax, wokalistka wykona utwory z ćwierćwiecza swojej działalności artystycznej, w wersji unplugged. Będzie to więc niespotykane połączenie kultowego formatu z jubileuszem artystki.

16 maja ·  09:12

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez